Bugün size Netflix’de yayınlayan “Bir Başkadır” isimli diziden bahsedeceğim. Dizinin ismi bana 1974 yılında meşhur olan “Memleketim” isimin şarkının bir dizesini hatırlattı. ”Bir başkadır benim memleketim” Dizinin ismi sanki bu şarkıya bir nazire gibi duruyordu. Dizi ülkemizden bir kaç kişinin profilini gözler önüne seriyor. Yaratılan karakterler yaşadığımız toplumun birer aynası. Toplumumuzda bulunan bir kaç sosyolojik grubunun nasıl bir iletişim kurduklarını ve bu iletişimin nasıl meydana geldiği bize gösteriliyor. Bence bu dizilerin yapımcı, oyuncu, tüm emeği geçen kişilerin ekmek parası kazanmasından çok bize gösterdikleri bizi seyretmek de bizlere çok büyük bir değer katıyor.
Bu anlatılan karakterler biziz ve biz zaten bu diyalogları yaşıyoruz. Bunu televizyonda görmek insana yaşadığı hayatı tekrar sorgulama imkanı veriyor. Diziyi seyredecek olanlara dizi ile ilgili fazla ön bilgi vermeden genel hatlarıyla ana fikrine değinmek bence daha güzel olacak. Dizide iç içe geçmiş bir çok karakter var. Başı örtülü ve ailesinin kırsal kesimden kente göçmüş bir kızın rahatsızlığı için bir psikiyatr ile görüşmesi tüm bu karakterlerin bir birine bağlı hikayelerini ortaya döküyor. Ayrı ayrı karakterlerin türlü türlü ruh halleri ve bu ruh hallerinin onlara yaptırdığı eylemlerle dizi su gibi akıp gidiyor. 8 bölümlük ilk sezonu eğer vaktiniz varsa 2 günde bitirebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Dinlene dinlene ara vere vere izledim. Dizide oynayan oyuncular başarı ile seçilmiş. Değerli ve daha önce çeşitli ödüller almış sanatçılar. Kullanılan mekanlar yine etkileyici. Daha önce yapılmış Netflix Türkiye yapımlarından bir kaç gömlek üstün. “Muhafız” ve “Atiye” gibi dizilerde “Türkiye” vurgusu yapılarak turistik yerlerin tanıtımı amaçlanmış gibi gösteren zayıf bir senaryo ve karakter kurgusu vardı. Dizinin oyuncu kadrosunda birbirinden değerli isimler var. Dizinin oyuncuları arasında Özge Özel, Fatih Artman, Nesrin Cavadzade, Funda Eryiğit, Öykü Karayel, Defne Kayalar, Settar Tanrıöğen, Alican Yücesoy, Aziz Çapkurt, Bige Önal ve Tülin Özen gibi isimler Bir Başkadır dizisi oyuncu kadrosunu oluşturuyor. “Bir Başkadır” ise bunun tam tersi “Türkiye” toplumunu gözler önüne seren ve onun sosyolojisini karakterlerin psikolojilerini anlatan bir şekilde yapılmış. Berkun Oya senaryoyu yazmış ve diziyi yönetmiş. Gelelim dizinin çekildiği yerlere. Beykoz Denizcilik Meslek Lisesi mezunu birisi olarak dizinin bazı sahnelerinin Beykoz’da çekildiğini anladım. Beykoz’a bağlı olan Tokatköy’de çekilmiş. Ayrıca rezidans çekimi yapılan yer Mecidiyeköy Ali Sami Yen stadı yerine yapılan rezidans. Dizide kullanılan bir mekan da Acıbadem Tibaş sitesi.
Dizi inançların insanların eylemlerini nasıl yönettiğini bize çok güzel anlatıyor. Ayrıca insan hayatlarının nasıl ellerinde olmadan tesadüflerle şekillendiğini gösteriyor. Bazı inançlara göre tesadüf bazı inançlara göre “Allah’ın işi” olan bu olaylar insanların bir birleriyle olan bağlarını çok güzel bir şekilde etkiliyor. Günümüz insanlarının hangi psikolojide olduklarını ve nasıl yaşadıklarını görmek için diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

“Bir Başkadır” Benim Memleketim

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir