Yeşil Burun

Goran Bregoviç’in meydana getirdiği tüm eserler Sırpça yani bulunduğu ülkenin dilindedir. Ya da ingilizce şarkı yapmış olabilir. Bilemiyorum. Böyle bir ihtimal var. Bestesini yaptığı eserler arasında tek portekizce şarkının ismi “Ausencia” (Yokluk). Bu eserin bulunduğu film (Underground) Emir Kustrica’nın en değerli filmlerinden biri. Bu filmin hüznüne en uygun ses bu şarkıyı söyleyen Cesaria Evora’nın sesiydi. Onun sesinin tınısı ve hüznü hiç bir sınırı dinlememişti. O kadar içten ve duyarak şarkılarını söylüyordu ki Batı Afrika’nın bu kıraç küçük adacık ülkesi Yeşil Burun’dan tanınıp tüm dünyaya nam salmıştı.

Bu fakir ada ülkesinde doğan Cesaria ara sıra barlarda şarkı söyleyen babasını 7 yaşındayken kaybeder. Annesi Dona 6 çocuğunun hepsine bakamadığı için Cesaria’yı yetimhaneye gönderir. 16 yaşına geldiğinde bir arkadaşının önerisiyle Yeşil Burun adasında gemicilerin gittiği bir pavyonda şarkı söylemeye başlar.

Çıplak ayakla sahneye çıkar ve ünlendiği zaman bile bu özelliğini değiştirmez. Yıllar böyle geçer ve bu sırada iki çocuğu olur. İki çocuğu ve annesine şarkıcılık yaparak bakar. 44 yaşına geldiğinde Yeşil burunlu Bana adında bir şarkıcı Cesaria’yı Portekizin Başkenti Lizbon’da bir konsere davet eder. Bu konsere giden Cesaria’yı Fransız bir müzik yapımcısı beğenir ve Paris’e davet eder. 47 yaşında ilk albümünü yapar. Albümün ismi “Çıplak Ayaklı Diva” Bu albümle birlikte dünyaca tanınmaya başlar. En büyük müzik ödülü olan Grammy ödülünü 2003 yılında alır.

Ne yaparsınız yapın ama severek yapın. İsteyerek yapın. İçinizdeki sevgiyi gösterin. Sevginin olduğu her şey destek ve takdir görecektir. Cesaria’nın müziğini dinlediğinizde Afrika’nın ızdırap çeken ve saygı göremeyen insanların duygularını hissedebilirsiniz.

Hayatta tüm sınırlar zihnimizdedir. Biz ne istersek oraya varırız. O yüzden düşüncelerinize dikkat edin. Sevgi ile dolu her düşünce size her zaman yılmadan devam etme inancını verir. Sevginin önünde başka hiç bir güç duramaz.