Yunanistan diyarında yaşayan bir insanı her gün,24 saat, 50 saniyede bir duyacağı slogandır bu. “Oyunu yaşa, oyuna katıl” gibi bir mana taşıyor Yunanca. Yunan Milli Piyango şirketinin (OPAP) her türlü basın, yayın organında sürekli yaptığı reklamlarda bu anons yapılır. İnsanın beynine kazınan bir şeydir. Tiksinti verir insana. Bizim çocukluğumuzdaki Ülker Bisküvi, Eti Bisküvi reklamları gibi.
Ülker Reklam Cıngılı “Önce güneş hava,su sonra bol gıda gelir, akşama babacığım unutma! Ülker getir! Eti Reklam Cingılı ” -Bir bilmecem var çocuklar! -Haydi sor sor! -Çayda kahvaltıda yenir! -Acaba nedir? nedir? -Bisküvi denince akla. -Tamam şimdi buldum! ETİ, ETİ, ETİ! İçinde bol katkı maddesi bulunan, raf ömrü bulunan bu ürünleri yıllarca bize reklam yapıp alıştırdılar. Kumar alışkanlığı da bu OPAP denilen şirket tarafından Yunan halkına pompalanıyor. Tam olarak 62 senedir. 1958 yılında kurulmuş olan şirketin bir sürü markası var. Kurulduğu yıllarda Spor Toto gibi futbola katkı için kuruluyor. Aynı bizim Spor-Toto teşkilatı gibi. 2013 yılında özelleştiriliyor. Yunanistanın en ücra köyünde bile şubesini bulabileceğiniz şirketin alt markaları şunlar;
PRO-PO, LOTTO, PROTO, PROPOGOAL, TZOKER, PAME STOIXIMA, SUPER 3, KINO, PAME STOIXIMA VIRTUAL SPORTS
POWERSPIN. Atina şehrimiz de ise her sokakta var gibi.

Aklımda en çok kalan reklamlarından birisi fakir bir kamyoncu Joker oyununu oynayıp kazanıyor. Çalıştığı TIR ile yeni aldığı vilaasına gidip uşağına “Tırı parket” diyor. İkinci hatırımda kalan reklamda ise yine fakir biri zengin olup villasında otururken Japon aşçsını çağırıyor ve her gün aynı şeyi yapmasını söylüyor. Yunan Kebabı “Souvlaki”. Japon aşçı çıldırıyor. Burada yaşlıların çoğu bu kumar şubelerinde günlerini harcıyor. Kafamıza kazınan bir çok şeyin medya üzerinden bize geldiğinin farkına varmak çok önemli. Her gün televizyon ve sosyal medyada bize anlatılan şeylerin doğru olup olmadığını tartmak çok önemli. Bize aktarılan her şey doğru mu? Düşüncelerimiz bizim mi? Yoksa hipnotize mi ediliyoruz? Oyunu yaşıyor muyuz? Yoksa oyun mu bizi yaşıyor?
Son Söz! “Zeki Müren’de bizi görecek mi?

ΟΠΑΠ!ζησε το παιχνιδι!”OPAP!Oyunu Yaşa!

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir