Elis ile tanışalı yaklaşık 10 yıl oluyor belki de biraz daha fazla.İlk bakışta aşk derler ya ,aynen öyle oldu benim ki. Nasıl tanıştığımızı tam hatırlamıyorum. Ne oldu da karşıma çıktı ben bu duru güzelliğe vuruldum bilmiyorum.Stingin söylediği “La Belle Dame Sans Regret” isimli bir fransızca şarkının melodisine vurulup başka bir “Bossa Nova” şarkısını ararken buldum. Gelmiş geçmiş en büyük Brezilyalı besteci “Tom Jobim”in bir şarkısı olan “Girl from Ipanema” şarkısını seçince Youtube!da yan tarafta belirdi. Şarkısın ismi ” Aguas de Março” Besteci Tom Jobim ama şarkıcı çok şirin bir melez kadın. Video siyah beyaz. 1973 yılında çekilmiş. Elis nasıl utangaç, nasıl şirin gülümsüyor. Tom Jobim şarkıyı Rio de Janerioda sağnak yağmurlu geçen bir mart ayında yazmış.Şarkının videosu siyah beyaz. Elis ile bu video sayesinde tanıştım. Video kayıdı yapıldığında saçları kısacık aynı bir erkek gibi kesilmiş .Kaşları ince.Siyah saçlı ve makyajsız. Gram makyaj yok. Kamera tüm şarkı boyunca Elisin yüzünde ara sırada piyano başında olan Tom Jobimin elleri ve içtiği sigaranın dumanı gözüküyor. Birde bas gitar.Şarkıda sadece Piyano,Bas Gitar, Davul var. Kontrbas bile yok. Elis Reginanın duygulu sesi. Şarkıyı gözleri kapalı olarak söylüyor ve tek kelime bilmediğim halde ne demek istediğini tüm kalbimle hissediyorum.
Şarkıyı TOM JOBIM iki dilde de yazmış. Potekizce ve İngilizce.Sözlerini okuyunca şarkı sanki bir Sürrealist ressamın elinden çıkmış bir tablo gibi.Salvador Dalinin tablolarına benziyor.Elis gelmiş geçmiş en büyük Brezilyalı Kadın şarkıcı ve 1982 yılında aşırı dozda alkol,kokain ve uyku ilacı karışımı alarak aramızdan ayrılıyor.Öldüğünde 37 yaşında ve bir kız çocuğu bırakarak hayatına son veriyor.Kızı Maria Rita da şu an başarılı bir şarkıcı.

Bilmediğim bir dilde başkasının yazdığı ve bestelediği bir şarkıyı bu kadar hissederek okuyabilen birinin duygularının da çok hassa olabileceğini düşünüyorum.Kadife sesi ve şarkı sözüne verdiği tonlamalar havada uçuşup binlerce kilometre uzaklıktan yanıma kadar geliyor.1973 yılında yapılmış olsa ble hala yaşıyor bu şarkı.Ayrıca “Aguas de Março”gelmiş geçmiş en iyi Brezilya şarkısı seçiliyor. Caz sevmeyebilirsiniz ama Bossanova sanki Cazın Brezilyalısı gibi.bizimle portekizce konuşuyor ve duygularını veriyor.

Bazı şeyler vardır duyduğunuz anda gördüğünüz anda siz harekete geçirir ,duramazsınız plan yapamazsınız başka bir ruh alemine geçer bedeniniz ile ruhunuzun farklı yerlerde bulunmasına yol açar.Brezilya gitmek istediğim ülkelerden en başında gelenlerdendi.20’li yaşlarımda Rio De Janerio plajlarındaki kızlar, Rio Karnavalı ve tabii ki Maracana stadını görmek için.
Şimdi ise elimde bir demet çiçekle Sao Paoloda Elis’in mezarını ziyaret etmek için gitmek istiyorum. Öldüğünde onu son yolcuğuna şarkılarını söyleyerek uğurlayan yüz binler gibi bende yanına gidip o güzel şarkısı için ona teşekkür etmek istiyorum.
Huzur içinde yat Elis.

Elis Regina: Bossa Nova’nın Kraliçesi

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir