1972 doğumlu birisi olarak büyüdüğüm yıllarda TRT ekranında ve TRT radyolarında duyduğumuz şarkıcılar belliydi. Barış Manço, Cem Karaca, Edip Akbayram, Erkin Koray, Ersin ve Dadaşlar. Bu liste çok uzun tabii ki. Yaptıkları müzik bugün bile çağın ötesinde bence. “Progresif Rak” ve “Psikedelik Rak” müziğin Anadolu motifleri ileçalınması bize büyük gurur veriyordu. 1988 yılında Kanada’da yaşayan bir dostuma bu şarkıcılardan oluşan bir “karışık” kaset doldurğumu ve gururla yolladığımı hatırlıyorum. Aradan yıllar geçip youtube’da Anadolu Rock Revival” isimli bir kanala rastladım. O yıllardaki şarkıları harika resimlerle yeniden yayınlıyorlardı. Bu şarkılaın altına yapılan yorumlarda en çok beğenen ülkeler arasında hep en önde Yunanlar vardı. Ben de “Yunan Roker” aramaya koyuldum. Trypes, Xylina Spathia ve Pavlos Sidiropoulos içlerinde en beğendiklerimdi.
Fakat içlerinde en ünlüsü Pavlos Sidiropoulostu. 1948 yılında Atina’da varlıklı bir ailede doğmuştu.Ailesinin kökleri varlıkli bir Karadenizli Rum aile ile Giritli Nikos Kazancakisin ilke eşi olan Galatia Kazancakisten geliyordu. Selanikte öğrencilik yaptığı yıllarda tanıştığı kişilerle kurduğu ilk Rak grubundan sonra Bourboulia, Giannis Markopoulos,Aprosarmosti gibi gruplarda şarkı yaptı. 42 yaşına geldiğinde ise aşırı dozda eroinden vefat etti.Ölümünün koşulları bilinmemektedir. Yunan rock prensi, komada arkadaşının Neos Kosmos’taki evinden Evangelismos Hastanesi’ne nakledildi. Doktorlar canlandırmaya çalıştı ama çok geçti. Paul çoktan hayatını kaybetmişti.
Kader gecesini evinde geçirdiği kız arkadaşı ortadan kayboldu, hemen evini değiştirdi ve tam olarak ne olduğunu hiç öğrenmedik. Kaza mıydı intihar mıydı?
Basında o zaman çıkan haberlere göre intihar etmesinin nedenlerinden birincisi; Pavlos’un Annesi Jenny’nin kendisinden birkaç ay önce ölümü. Annesini kaybetmek onda çok büyük bir psikolojik yıkıma sebep oldu. İkincisi, 1990 yazında Sol kolunun aniden felç olması ve doktorların tüm çabalarına rağmen sol kolunun hemen düzelmemesi.
Bu kadar değerli ve suradışı şarkılar yapan bir kişinin hayatını bu şekilde kaybetmesi gerçekten üzücü. Ruhu şad olsun.
Kaynak: iefimerida.gr,culturenow.gr,mixanitouxronou.gr

Pavlos Sidiropoulos: Yunanların Cem Karacasının hazin sonu

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir