Petrolana ve Koukaki semtlerinin ortasında bir tepe vardır. “Λόφος Φιλοπάππου” Türkçesi “Filopappu Tepesi” Bu tepeye çıkarsanız aynı Akropolis gibi yukarıdan tüm Atinayı izleyebilirsiniz. Lykavittos, Akropolis ve Strefi tepeleri de bunlara dahildir. Antik Yunanca “Filopappu” “Dede Dostu” denilen bu tepede bu tepede çok eski bir anıt var. Roma döneminde hüküm sürmüş Komagene Hanedanına üye bir prens. Tiberius Claudius Balbilus adlı Roma İmparatorunun torunu. Tiberius Komagene Kralı aynı zamanda. Hem anne hem baba tarafından dedeleri imparator olan “Gaius Julius Antiochus Epiphanes” nam-ı diğer “Filapappu” M.Ö 116 yılında 51 yaşında vefat ediyor. Ölünce anısına bir anıt dikiliyor. Diğer dedesi yine Roma İmparatoru olan “Antiochus IV Epiphanes” Seleukos İmparatorluğu üyesi.

Bizim Dede Dostu prens her iki dedesinin gözdesi olduğu ve çok sevildiği için böyle bir lakaba sahip oluyor. Doğum yeri Adıyaman sınırları içinde olan “Samsat” Dedesi vefat edince soluğu imparatorluğun merkezlerinden biri olan Atina’da alıyor. Komagene Krallığı, Roma İmparatorluğu ile birleşme kararı alıyor. Prensin Anne tarafı Ermeni, Rum ve İran kanı taşıyor. Bu bölgede binlerce yıldır sınırlar olmadan bu kültürler hep birbirleriyle karışmıştır. Bunun en büyük örneğini eski çağda görebiliyoruz. Bu tepenin olduğu yerde aynı zamanda Sokratesin öldürüldüğü söylenen Mağara var. Bazı kaynaklara göre bu doğru değil.

Gelelim Bu tepeyi çevreleyen Koukaki ve Petralona semtlerine. İki semtte gençlerin ve gece hayatı sevenlerin gözdesi mahalleler. Ama ev bulmak çok zor ve kiralar pahalı. Petralona özellikle “Ano Petralona” yani Üst Petralona benim en sevdiğim semtlerden biri. Yeşillikler ile çevrili sakin bir semt. Atina’da yaşıyorsanız eğer mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Samsatlı “Dede Dostu” Tepesi

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir