Yaşadığımız yerler değişse de binalar yok olsa o anılar bizimle birlikte yaşar ve ölürler. Belki bu yüzden yaşadıklarımı yazılara döküp yayınlıyorum. Çünkü tüm bu yaşanmışlıklar benim zihnimle birlikte sona erecek. Şimdi hep devam edecek ama geçmiş ancak okunursa ve anlatılırsa bir değer kazanacak. O yüzden yaşanmış değerlerimizi ve duygularımızı bir şekilde anlatmak ve bir eser meydana getirmek çok değerli. İstanbullular biliriz. Şehrin belirli kalabalık semtlerinde çeşitli sinema ve tiyatrolar vardı. Şehzadebaşı bunların en eskisi. Çemberlitaş Şafak sineması ve pasajı. Bir de şöyle oldu. 1950lerde pasajlar yapılmaya başladı ve bu pasajlarda giyim dükkanları ve sinemalar birlikteydi. O yüzden babam hep kalabalık bir pasajın içinde dükkan arardı. Bunlar da genelde sinema salonu ve muhallebicisi olan sinema salonlarıydı. Fındıkzade Hakan ve Nilgül Sinemaları. Aksarayın en kaliteli sineması Kristal sinemasıydı. İlk Star Wars filmini orada izlemiştim. Sene 1978. Karate filmleri gösteren özel sinemalar vardı. Aksaray Yıldız sineması mesela. Grease filmi geldiğinde orada oynamıştı. Cerrahpaşa yokuşunun sonunda ta yukarı Kanarya Sevenler Derneğine kadar sıra vardı. Film Türkiye’ye 3 sene sonra gelmişti. 1981 yılıydı fil geldiğinde. Aksaray’da Köşk ve Güneş sinemaları ise erotik film oynatırdı. Bir de 54 hafta falan vizyonda kalan filmler vardı. Tam bir sene sabahtan akşama kadar oynayan filmler. “İlk kan” yani Rambo filmlerinin ilk filmi. Bir sene oynamıştı Kadıköy Kadıköy Sinemasında. 1970’lerde italyanlar Aventür film denilen vurdulu kırdılı filmlerin içine seks sahneleri eklemeye başladı. Bu bölümler büyüdü ve sadece seks filmi olmaya başladı. Bu akım Türkiye’ye geldi. 1980 darbesi gelene kadar devam etti. İşte o yüzden Karate filmleri ve Seks filmleri genelde aynı sinemalarda oynardı.

Kadıköy’e geçmeden Rumeli yakasında dolaşalım. Rumeli yakası ikiye ayrılırdı. Beyoğlu yakası ve Eminönü-Fatih. Beyoğlu yakası telefon numaraları 1 le başlar Eminönü-Fatih ise 5. Anadolu yakası da 3 le başlardı. Beyoğlu yakasında 3 yerde çok sinema vardı. Beyoğlu, Osmanbey ve Şişli. Beyoğlunda Fitaş ve Dünya sineması. Fitaş pasajına vitrinleri izlemeye giderdik. Nasıl vitrün yapmışlar? Hangi dekorları kullanmışlar. Vitrinciyi vitrin yaparken izlerdim. Nasıl iğneleri iğneliğe diziyor. Nasıl pantolonu katlayıp duvara çakıyor iğneyle. Atlas sineması, Ses Sineası ( Daha tiyatro olmamıştı ve seks filmleri oynatıyordu 1980lerde) Elhamra sineması, Alkazar Sineması, Rüya Sineması ( İnci Pastanesinin tam yanındaydı ve Profiterol yemeye giderken Caddeye bakan kocaman panosunda çıplak kadın resimleri vardı ve kimse bir şey demezdi) Emek sineması, Sinepop sineması. Sanırım onun girişinde “Bob” diye bir bowling salonu vardı.

Pangaltı-Harbiye-Osmanbey birlikte yazayım. Harbiye As sineması, Konak Sineması, Osmanbey Gazi Sineması, Site Sineması ve Şişli’de Kent Sineması. Bu sinemalarda film seyretmek büyük bir zevkti. Çünkü kocaman perdeleri vardı. Cep sinemaları daha çıkmamıştı. Sinemaya gitmek özel bir şeydi ve insanlar iyi giyinerek giderlerdi. Anadolu yakasında Kadıköy’de ise Suadiye’de Suadiye sineması vardı. Türk filmi oynatırdı. Budak sineması vardı. Bir de Atlantik sineması vardı. Kramer Kramer’e karşı filmini orada izlemiştim. Üsküdar Sunar sineması vardı. Renk isminde iki sinema vardı. Paşabahçe ve Fatih Renk sinemaları. Kadıköy As sineması, Kadıköy Moda Sineması ve Kızıltoprak Kent ve İkizler sinemaları. Kent sineması çok büyük ve modern bir sinemaydı. 600-1000 kişi alıyor olabilir. Harika bir girişi ve Fuayesi vardı. 1980li yıllarda yıkıp apartman yaptılar. Kadıköy Reks sineması da çok büyük bir sinemaydı. Kadıköy Süreyya Sineması da harika bir sinemaydı. Kadıköy Kadıköy sinemasının da çok ilginç elips şeklinde bir yapısı amfi tiyatro şeklinde bir mimarisi vardı. Tavanında alçıpan ile verilmiş şekiller vardı. Bu anlattığım sinemaların çoğu yıkıldı. Bazıları hala ayakta ama boş. Bazıları iş Merkezi oldu. Bazıları yıkıldı. Kadıköy Süreyya Sineması Opera Binası haline geri döndü. Kadıköy Sineması hala Sinema olarak hizmet veriyor. Anılarımız her zaman kalacak onların geçtiği yapılar yıkılsa da.

Yıkılmayan Yaşayan Anılar

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir