Sosyal medya dünyasında dolaşanlar bilir. O dünyanın kendine has bir Türkçesi vardı. Bu her dil için geçerli tabii ki. Her dilin sosyal medya için kendi kısaltmaları ve anlatım dili var. Başlıkta yazdığım da “Sev Olalım mı?” “Sevgili olalım mı?” demek. 1970’lerin deyimiyle “Çıkalım mı?” Bu kısaltmaların büyük bir kısmı iletişim ve insan psikolojisini de bize deşifre ediyor. İnsanların “Tüketmek” üzere programlandığı günümüz düzeninde “Üretmek” için kendimizi gözlemlememiz ve kendimiz olmamamız “Hedonizm” yani “Hazcılık” ile engelleniyor. Haz ile uyuşturulan insanlar kendilerini anlamak ve sorgulamak için kendilerine zaman ayıracak zamanı bulamıyor. Kolay cinsellik ile aslında cinselliğin sadece “Haz” alma aracı değil aynı zamanda kendini ifade etme, insan olma sosyalleşme ve soyunu devam ettirme gibi rollerinin olduğu da gizlenmiş veya fark edilememiş oluyor. Bu “Hazcılık” pompalanan “Dating” yani” Flört” etme ve anlık birini beğenip “Gecelik” birlikte olma uygulamalarıyla da daha kolaylaşmış oluyor.

Bu uygulamalardan birisini kullanan bir arkadaşım bir anısını anlatmıştı. Turist olarak gittiği bir ülkede uygulamayı kullanarak bir “erkek” arkadaş buluyor. Gidilen ülke eski bir Fransız sömürgesi ve Fransızca birinci yabancı dil. Bu olayı anlatan arkadaşım da bir kadın. Beğenip anlaştığı ve mesajlaşmaya başladığı adamdan gelen ilk mesajda şöyle yazıyor. “CV ?” Mesajı arkadaşımın ilk düşündüğü şu oluyor. “Bir gecelik aşk için ne CVsi?” Geçmişteki birlikteliklerimi mi öğrenmek istiyor?” Sonra anlıyor ki adam ” Nasıl Gİdiyor ” demek istemiş. Biraz açalım “CV” Türkçede İngilizceden geçmiş bir kelime “Curriculum Vitae” yani “Özgeçmiş” sözcüklerinin kısaltılması. Bir Türk CV harflerini görünce bunu anlıyor. Fakat Ç harfi olmayan bir cihaz kullanan Fransızca kullanan birisi için “CV” demek “Comment Ça Va ? ” yani “Nasıl gidiyor?” un kısaltılmış hali. “MRB” “Merhana” “Slm” “Selam” demek gibi yüzlerce böyle kelime var dilimizde. “Sevgili olalım mı?” bana çok masum kalmış hoş bir seda olarak geliyor.

Yine sosyal medya dünyasında karşılaşabileceğiniz “Çok güzel bir MILF bu ” lafı. Fotoğrafta orta yaşlı bir kadın gözüküyor mesela ama “MILF” ne demek? Google Amca ile yapılan kısa bir işbirliği ile “Mother, I would like to F…” kelimelerinin açılımı demek. Yani ” Birlikte olmak istediğim Olgun Hanım” diye yumuşatarak yazalım. Sosyal Medya içine “Youtube” kanalını da katıyorum. Çünkü bu uygulama benim sürekli şarkı dinlediğim veya sosyal içerikli video izlediğim bir kanal. Yorumlarını okumak benim için çok keyifli oluyor. Ayrı bir edebiyat havası ve dili olan sanal bir açık hava çay bahçesi gibi.

Sevgi hep kalbinizde olsun

Sev Olalım Mı?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir