Karantina günlerinde sokakla bağımızın kısıtlanması elbette insanda değişik etkiler yaratıyor. Bir keresinde hareket kısıtlanması oluyor. Kilo almak daha kolay oluyor. Canın sıkılınca ağzın oynuyor. İçecek veya yiyecek bir şey arıyorsun. Çünkü hayattaki en büyük zevklerden biri yemek işleminin verdiği zevk. O yüzden SMS ile mesaj atıp 6 numara yani koşmak yürümek ve köpek gezdirmek en güzel işlemlerden biri.

Köpek ile dolaşmanın bir raconu var. Öncelikle köpeği zapt edecek gücünüz olmalı. Yürümeyi sevmek ikinci önemli nokta tabii ki. Köpekle gezerken diğer önemli bir nokta köpeğinizin diğer köpeklerle dalaşmasını önceden hissedip ona göre yol değiştirmek. Tabii ki köpeğinizin doğal ihtiyaçlarını giderdiği zaman bunu toplamanız lazım. Gerçi bu noktaya Atina’da dikkat edilmiyor. Sokaklar gerçekten köpek dışkısından geçilmiyor. O kadar çok köpeği olan insan var ki gerçekten sokağa bir köpekle çıkınca bu daha fazla hissediliyor. Bizim komşunun köpeği Zuzu ise ilk yarım saati her tarafa iz bırakmakla geçiyor. Sonra gerçekten birlikte yürümeye başlıyoruz. İlk yarım saat her yeri koklayıp iz bırakmakla geçirdiğim için yürürken sürekli oraya buraya çekiştiriliyorum. Yarım saat sonra artık sürekli yürümeye ve koşmaya başlıyoruz.

Atina şehrinde daha doğrusu Yunanistan diyarında kadınların yapmadığı iş yok. Şu an Yunan Cumhurbaşkanı bir Kadın. Danıştay başkanı iken Başbakanın önerisi ile Cumhurbaşkanı oldu. Ayrıca Çöpçülükten tutun Kamyon şöförlüğüne, Tramway Vatmanlığı, Otobüs Şöförlüğü gibi zor mesleklerde kadınları görebilirsiniz. Yunan kültüründe evin reisi kadınlar yada Büyük anneler diyebilirim. Evet erkek çok önemli bir olgu ama kadınlar kesinlikle çok aktifler ve gözlerini budaktan esirgemeden sorumluluk alabiliyorlar. O yüzden burada sokakta dövülen kadın göremezsiniz. Sokakta kadınlara bağıran aşağılayan veya laf atıp saldıran da görmedim.

Kadınlar istedikleri gibi giyinip istedikleri saate kadar sokak’ta kalabiliyorlar. 17-18 yaşındaki kızlar geç saatlerde şehir merkezine gidip Monastrakide sohbet edip gezip geç saatte metro ile eve dönebiliyorlar. Tabii Korona günlerinde bu biraz zor gibi.

Korono Günlükleri-7 “Süpürgesi Yoncadan”

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir