Yunan Devlet Televizyonu ERT1 kanalında “Zaman Makinesi” isimli harika bir belgesel dizisi var. Bu programda her hafta tarihin sayfalarında yolculuk yapılıyor. Geçen hafta 1969 yılına gidilip ölüm cezası alan ve bu cezası infaz edilen iki yabancı uyruklu kişiden bahsedildi. Yunanistan Cumhuriyeti tarihinde infaz edilen son yabancı kişilerdi bunlar. O tarihten sonra hiç bir yabancı uyruklu kişinin ölüm cezası infaz edilmemiştir. Bu kişiler Alman uyruklu Hermann Duft ve Hans Wilhelm Bassenauer. Yunanistana Mercedes marka bir otomobil ile 17 Şubat 1969 tarihinde geliyorlar. 1,5 ay içinde tam 6 kişiyi gözlerini kırpmadan öldürüyorlar. İnsanları öldürme sebepleri ise hırsızlık ve soygundu. O zamanlar Yunanistan “Albaylar Cunta”sının baskısı altındaydı. Seri Katillerin Yunanistan’a gelmesinden tam iki yıl önce iktidara gelmişlerdi. 1967 ile 1974 yılları arasında Yunanistan’da iktidarı ellerinde bulunduran bir dizi sağ-kanat askeri hükümete verilen isimdir. Aynı zamanda Albaylar Rejimi (το καθεστώς των Συνταγματαρχών), Albaylar Cuntası ya da sadece Cunta (η Χούντα) olarak da bilinir.

Askeri yönetim, 21 Nisan 1967 sabahı yapılan darbeyle başladı. Darbe Yunan Ordusu’ndan bir grup albay tarafından yapılmıştı. Askeri yönetim 1974 yılının temmuz ayında Kıbrıs’ta organize ettikleri darbenin ters teperek, Türk birliklerinin Kıbrıs’a çıkmasıyla doğan bunalım sonunda hızla çöktü.

İşte bu ağır siyasi baskıların olduğu dönemde olan bu seri cinayetler halk tarafından büyük bir korku ve endişe ile izlenmeye başlanmıştı. Seri katiller işledikleri 6.Cinayet sonrası bıraktıkları deliller toplanarak yakalandılar. Yakalanmaları sadece 1,5 ay sürmüştü. İlk cinayetlerini 5 Mart 1969 tarihinde Atina’nın kuzeyindeki Tiva kenti dışında bir benzin istasyonunda işlediler. Gece vakti uğradıkları benzin istasyonunun kasasını soyup önce 35 yaşındaki Nikos Kanaris adlı geçe bekçisini öldürdüler. Sonra o anda benzin istasyonda bulunan Konstantin Koulis adında 22 yaşında bir askeri öldürdüler. Sonra 13 Mart 1969 tarihinde Voula’da Pantelis Athenian adında 50 yaşında Yunan asıllı Amerikalı Borsa Komisyonucusunu öldürdüler. aradan 24 gün geçtikten sonra 7 Nisan 1969 tarihinde 34 yaşında bir taksi şoförü olan Ioannis Frangiadakis’i Kavouri’de öldürdüler. O zamanlar daha benzin istasyonları nakit para arayan hırsızlar için önemli bir kaynak. 9 Nisan 1969 tarihinde Malakasa semtinde yine bir benzin istasyonu bekçisi olan 42 yaşındaki Ioannis Tsoutsanis öldürülüyor. Katiller cinayetlerini bıçak veya silahla gerçekleştiriyorlar. Son cinayetlerini ise 12 Nisan 1969 tarihinde Kineta’da Almanya’da yaşayan tekstil şirketi sahibi George Papageorgiou (40 yaşında) öldürerek gerçekleştiriyorlar. Yakalanmaları ise kendi ihtiyatsız davranışlarından kaynaklanıyor. Cinayet işledikleri Mercedes araçları bozulunca bunu Haydari semtinde bir evin önüne park edip ayrılıyorlar. Son işledikleri cinayet sırasında gasp ettikleri aracı kullanmaya başlıyorlar. Mercedes araçlarını önüne park ettikleri evin sahibi Maria Constantara Tambourakis otomobilin koltuklarının kan içinde olmasından dolayı telaşlanıp polise haber veriyor. Alman plakalı aracın sahiplerinin bulunması zor olmuyor. İki Almanı polis Mercedes arabalarını almaya geldiklerinde pusuya düşürüp yakalıyorlar. Tarih 16 Nisan 1969. Yakalanma tarihinden sonra hemen yargılanan sanıklar suçları sabit bulunuyor. 15 Aralık 1969 tarihinde kurşuna dizilerek idam ediliyorlar. Noel zamanına yakın bir tarihte idam edilmeleri de o vakitler bayağı konuşulan bir konuydu. Yunan tarihine değinmeye devam edeceğiz. Sevgiler

Alman Seri Katilleri Atina’da

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir