Sevgi umut yeşertir. Sevgi evrenin en büyük gücüdür. Sevgi yeni çiçekler doğurur. Sevgi yeni sevgiler getirir. Sevgi yok etmez. Sevgi öldürmez. Öldüren korkudur. Öldüren kıskançlıktır. Öldüren sevgisizliktir. Sevgi daha çok sevgi getirir. Duygularımızın yerlerini değiştirip zararlı duyguları bırakıp sevgi dolu duyguları yerine koyabiliriz. Aynı kirlenmiş bir toprağı taşlardan, yapay gübreden ve hormondan temizlemek gibi.
Bulunduğumuz çevreden ve kültürden çıkıp başka kültürlere gidip bu yanlışı çok rahat görebiliriz. Mesela komşumuz ve 400 yıl birlikte yaşadığımız Yunan halkına bir bakalım. Yunanistan’da gazete ve televizyonlarda şiddet gören kadın haberine rastlamazsınız. Sokakta dövülen veya sürüklenen kadın yoktur. Kadın evlere hapsedilmez burada. Sokaktadır. Temizlik işçisi, Kamyon Şöförü, Otobüs Şöförü, İtfaiye Şefi, Metro Sürücüsü gibi her türlü işi kadınalar yapar. Burada kadınlara potansiye baştan çıkartıcı ve günahkar olarak bakılmıyor. Kadınlar istediği gibi giyiniyor. Eğer fazla açık giyinmiş ise erkekler gülüyorlar. Sokakta veya toplu taşıma araçlarında taciz yok. Şeytan olarak bakılmıyorlar.
14-15 yaşında küçük kızlar tek başlarına veya arkadaşlarıya Atina’da gece saat 22:00’den sonra sokağa çıkıp dolaşabiliyor. Kadın kontrol edilen ve muhafaza altına alınması gereken bir varlık olarak görülmüyor. Kadınlar erkek çocuklarını kadına düşman olarak yetiştirmiyorlar. Kadınlar Erkekler ile birbirlerine destek olacak şekilde yetiştiriliyorlar. Buradan annelere seslenmek istiyorum. Lütfen çocuklarınızı sevgi ile yetiştirin. Çocuklar hangi düşünce kalıplarını görürseler onu alıyorlar. Tüm hayatları boyunca o şekilde yaşıyorlar.
O yüzden sevginin en büyük güç olduğunu onlara öğretelim. Kendilerini ve başkalarını suçlamayı değil affetmeyi öğretelim. Çünkü suç cezayı getirir. Nefreti getirir. Kişilikli nesiller ancak sevgi ile olur. Kendini seven ve suçlamayan insanlar bu dünyada ancak sevgi verirler. Hiç bir kadın kurban olmamalı. Hiç bir erkek katil olarak doğmaz. Onları böyle yetiştiren bizleriz. Kadınlara kurban olmayı öğretmeyelim. Erkeklere de katil olmayı.
Cinayetleri engellemek bizim elimizde. Bu an bizim. Bu anı güzel kullanıp çocuklarımızdan önce kendimizi sevmeye ve affetmeye başlamalıyız. Kendimizi suçlamayı kesip sever ve sevgi verirsek o zaman güçleniriz. Kimseden nefret etmeyiz. Öldürmek yerine sevgi veririz.

Öfke ile büyüyen çocuklar her zaman yalnızdırlar. (1945 Şarkı Sözü- Aysel Gürel)

Ya Benimsin Ya Toprağın

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir