Kendisini keşfetmem 2 yıl öncesini buluyor. Youtube kanalında şarkı ararken Boum Pam diye bir şarkısını dinledim. Şarkıya bayıldım ve araştırmaya başladım. Asıl adı Aristides Saisanas .Sadece 52 yıl bu hayatta kalan bu yetenekli gitarist Yunanistan Kalamata doğumlu. 17 yaşında Atinaya gidiyor ve oradan Yunanistan Yahudilerinin İsrail’e başlayan göçü sırasında bir gemiye binip Tel-Avive varıyor. Önce Yafada Arianna adında bir gece kulübünde gitar çalmaya başlıyor. Bu kulüp Selanikli Yahudilerin uğrak yeri olduğu için burada popüler oluyor. Bir süre sonra İsrail vatandaşlığı alıp 4 tane gece kulübünün ortağı oluyor.

Tanıştığı ünlü şarkıcı Lucy Maoule aşık oluyor. O sırada ünlü menajer Nissim Azikri ile evli olan Lucy Maoul ile Aris San arasında başlayan aşk ilerliyor ve bir kız çocukları oluyor. Bu aşk ile Aris San ününü daha da pekiştirip yaptığı yunan müziğine Yahudi Mizrahi Müziğinide ekliyor.

Kızının doğumundan bir kaç hafta sonra bir Yom Kippur akşamı Aris San Casus olduğu dedikodularından sıkılıp İsraili terk edip Amerika’ya yerleşiyor. Bu dedikoduların çıkma sebebi Tüm İsrailli politikacılarla çok yakın ilişkide olması ve onların her zaman yanında gözükmesinin sebep olduğu söyleniyor.

New Yorkda açtığı Sirocco adlı gece kulübü o kadar başarılı oluyor ki ünü tüm Dünyaya yayılıyor. Amerikada Stelyos Kazancidis ile tanışıyor ve çeşitli albümler yapıp bir de belgesel film çekimine katılıyor.

Belli bir süre sonrasında gece kulübünde uyuşturucu satıldığı iddiası ile FBI tarafından soruşturuluyor ve iki yıl hizmet cezası alıyor. Gece kulübünü bırakıp Harlemde Tavukçuluk işine giriyor. Belli bir süre bu işte devam edip Macaristana gidiyor. 1992 yılında Budapeştede bir otelde pek net olmayan şartlarda çok kötü şekilde dövülmüş olarak bulunuyor ve Kaldırıldığı hastanede ölüyor.

Çok başarılı bir sanatçının hazin sonu

Aris San diye biri !

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir