Sanırım beni en çok heyecanlandıran şeylerden birisi gitmediğim yerler. Onları incelemek ve onlarla ilgili videolar izlemek. O yerlerle ilgili hayal kurup zihnimde hazırlık yapmak. Çin’e daha önce gittim. Guangdong eyaletinde 5 şehir gördüm. Sincan-Uygur Özerk bölgesine gitmek istiyorum. Oradaki şehirleri göreceğimi düşünmek beni heyecanlandırıyor. Kaşgar, Turfan gibi şehirleri hayal ediyorum. Beni heyecanlandıran diğer ülke is Vietnam. Oradaki Fransız koloni zamanından kalma binalar ve deniz kıyısındaki doğal güzellikler. Adaları Ho Long bölgesi.
Diğer görmek istediğim ülke Endonezya. Borobodur tapınağı ve diğer budist tapınakları. Müslümanlık gelmeden önceki stupa ve pagoodalar. Sincan bölgesinde zaten görmek istediğim bu Budist tapınağına benzeyen camiler. 7.yy dan kalma Pagoda şeklindeki mimari çok ilgimi çekiyor. Gittiğim yerlerde zaten böyle değişik binaları görünce orgazm sesi çıkardığım “hmmmmmmmmmm” şeklinde ses yaptığımı iki hafta önce Romanya’da Transilvanya canlandırma üslubu binaları görünce anladım. Lan ne dedim ne yapıyorum ben. Etrafta da insan yoktu Allahtan. Rumenler bizim aynı birinci mimarlık akımındaki gibi ülkede bulunan mimari ögeleri kolaj yaparak bir tarz yaratmışlar. 19. yy başı ve 20.yy sonlarında kullanılan bu yöntem Komünizm zamanı unutulmuş. Komünizm sonrası tekrar kullanmaya başlamışlar. Yeni bir kaç villa gördüm. Bu tarzda yapılmış.

Baltık ülkelerini merak ediyorum. Riga, Talin ve Vilnius. Bu üç kenti çok gezmek istiyorum. Özellikle Riga Art Nouveau tarzında binaların başkentlerinden. Kaliningrad denilen Doğu Prusya bölgesinin başkenti Könisberg çok merak ettiğim bir şehir. Aynı Transilvanya gibi Alman mimarisinden çok etkilenmiş bir yer. Sanırım en çok gitmek istediğim yerlerden birisi de Güney Amerika. Oradaki Latin Kolonyal mimarisi çok ilgimi çekiyor. Bir de yerlilerin medeniyetleri. Macha Pichu -Cuzco en çok görmek istediğim yerlerden birisi. Meksika’da Yucatan yarımadası ve Piramitler (El Catillo-Chichen İtza) en çok görmek istediğim yer. Bu tür yerleri düşünüp hayal kurup sonra gerçekleşmesini sağlıyorum.

Gitmediğim Yerlere Nasıl Giderim?

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir