Şu an oynanmakta olan Almanya-Türkiye A Milli Futbol takımı maçının ilk yarısı tamamlandı. Berlin Olimpiyat Stadındaki Maç Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahibi olacak Almanya ile yapılan bir dostluk maçı. Statta Alman Milli takımına top geçince ıslıklanıyor Alman takımı. Statta Türk bayrağı daha fazla ve Seyirci üstünlüğü Türklerde. İlk golü Almanlar attı. Türk takımı üstünlüğü ele geçirip iki gol attı. İlk yarı 1-2 Türkiye’nin üstünlüğü ile bitti. O kadar çok heyecan ve sevgi gösterisi var ki maç sanki Türkiye’de oynanıyor. Bunun tam tersini düşündüm. Suriye ile Türkiye karşılaşıyor ve statta Arap seyirci sayısı daha fazla. Suriye milli takımı önde ve galip durumda. Şu an bu durum imkansız gözüküyor ama ilerde olabilir. Normal karşılanmalı. Avrupa’da nerede bir Suriyeli görsem, tanışsam hepsi Türkçe biliyor. Türkiye’de uzun yıllar kalıp sonra önce Yunanistan sonra daha gelişmiş Avrupa ülkelerine geçmişler.

Bu Pakistanlı, İranlı, Iraklı, Afganlar için de geçerli. Bu bilinçli yapılan bir şey. İnsanlar kendi ülkelerinde terör ve kötü muamele yüzünden duramayıp yaşanması mümkün ülkelere geçiyorlar. O ülkelerde ucuz işçi olarak çalışıp başka türlü sömürülüyorlar. Kendi ülkelerinde üç otuz para yerine daha iyi paraya ama gittikleri yere göre daha az ücrete çalışıp hayatta kalıyorlar. Berlin’e ilk kez Yunan eşimle gittiğimde şahit olmuştum. Havaalanında inip taksiye binince kendi aramızda Türkçe konuşunca Şoför de Türkçe konuşmuştu. Kaldığımız otelden çıkıp yolumuzu kaybedince yolda önümüze çıkan Türk Süpermarketine girip Türkçe adres sormuştum. Yunan eşim hayretler içinde bana bakıyordu. Kaldığımız 5 gün boyunca sürekli Türkçe konuşuyorduk. Mado da yemek yiyor, Türk ürünleri alıp kullanıyorduk. Mado da bize servis yapan Almanya doğumlu kadın garson eşimin ” Yemekler Cennet Taamı gibi güzel” şeklinde Türkçe iltifatını anlamamıştı.
Bu değişimin normal olduğunu kabul etmek gerekirken aynı zaman da o ülkeye uyum da sağlamak lazım. Bir yeri kendine benzetmek de bu kadar gayretli ve istekli başka millet görmedim diyebilirim.

60 Bin Suriyeli Statta Çılgınca Tezahürat Yapıyor

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir