Sanırım 2020 yılından beri aksatmadan yaptığım bir alışkanlık. Daha önce de günlük tutuyordum ama ara veriyordum. Artık benim için sabah uyanınca çay veya kahve içmek gibi bir alışkanlığa dönüştü bu. Bir çok olumlu faydalarını görüyorum. Öncelikle zihnimi berrak tutuyor. Düşüncelerimi bir başka ortama nakletmek yeni fikirlerin aklıma gelmesine yol açıyor. Kendimi ifade etmemde ve düşüncelerimi aktarmamda müthiş bir hızlanmaya ve üretkenliğe yol açıyor. Kendimi tanımaya ve değiştirmeye kısaca farkındalığımı yükseltmeye faydalı oluyor. İnsanın fikirlerini günlüğe dökmesi aynı atasözünde dediği gibi “İşleyen Demirin Işıldamasına ” yol açıyor.

Kişinin aklındakilerini bir şekilde aktarması ayrıca kendine güven ve kişisel farkındalığında gelişmesine yararı oluyor. İnsanın kendisine tuttuğu bir ayna ayrıca. Günlüğe yazdıklarınızı da okumak başlı başına insana güzel bir bakış açısı getiriyor. Bir süre sosyal medya ve televizyon bombardımanından uzaklaşmış oluyorsunuz. Günlük tutmanın makale ve roman yazmama da büyük faydası var. Ayrıca günlük tutmak, günlük makale yazmamı da tetiklediği için yazdığım makaleleri kendi internet sitemde ve sosyal medya hesabımda paylaşarak insanlarla sağlıklı bir iletişim kurmuş olabiliyorum.

Hepimiz eşsiz ve yüce varlıklar olarak bu düşünme yeteneğimizi otomatik pilota alınmış zihinlerimizden çıkarıp yeni hayatlar, fikirler ve dünyalar yaratmaya adayabiliriz.

Son Söz : Sevgi ve temiz bir yürek bize çok değişik dünyalar açacaktır. Buna inanın.

Her gün Üç Sayfa Yazıyorum

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir