Son günlerden Sosyal Medya Hesabımda bulunan “Ermenistan”-“Tarihi Topraklar” diye Türkçeye çevrilecek bir grupta paylaşımlarda bulunuyorum. Ermenilerin yaptığı binaları ve onların Mimar, Sanatçı, Bilim Adamı v.s kişiliklerin Dünya kültürüne yaptığı katkıları anlatan bilgiler paylaşıyorum. Tarihi binalar, kaleler, saraylar, Şarkılar, Yemekler v.s . Ermenilerin Noel Yortusunun yani İsa’nın doğuşunu kutlama tarihi Jülyen takvimine göre olduğu için 6 Ocaktır. Buna Surp Dzununt diyorlar. Geleneksel olarak Hindi kestiklerini düşündüğünüz İstanbul Ermenileri dünyanın neresine giderlerse gitsinler “Midya Dolma” yaparlar. Diğer Ermeniler de bunu bilir. “Bolsohay” Ermenice “İstanbul Ermeni’si -Bolis Hay” demek. Mesela bu kültürde büyümek ve bunu paylaşmak bana mutluluk veriyor. Bunu yapan bir ev hanımının videosunu çekmiş bir yakını. Youtube da yayınlamış. İstanbul Ermenicesi ile anlatıyor ablamız nasıl “Midya Dolma” yaptığını ama arkadan eve gelen misafirlerin konuşması geliyor Türkçe. Altyazı ile İngilizce ne konuştukları yazılmış. Sevgili Ablamız araya bir sürü Türkçe kelime sıkıştırıyor Ermenice konuşurken. Ermenice dolma içinin soğanına bir bardaktan az su koy çok koyma Türkçe “cumbul cumbul” yapma diyor.
Bu güzellikleri yaşatmak , paylaşmak yapıcı bir şey. Peki iyi bir şey yapılırken neden rahatsız edilirsin? Sanırım daha çok iyilik yapmak için. Bu bahsettiğim sayfada 90 bin kişi üye. Çoğu Dünyanın dört bir yanında yaşayan Ermeni. Başka milletlerden de insanlar var. Gelen tepkiler %90 teşekkür, tebrik, teşvik ve takdir içeriyor. %10 ise küfür, iğneleme ve hakaret. O sayfada son bir hafta içinde tanıştığım arkadaş olduğum 4 kişi var.
Şimdi gelelim yazının başlığına. Bu olumsuz tepki veren %10 kişi kendi dini ve milli kimliklerinin kendisine öğrettiğini otomatik olarak uyguladıkları için kendileri olamayıp o kimliğin karakterine bürünüp yaşıyorlar. Otomatik olarak. Bunun farkında olduğum için şükrediyorum. Milli kimliğimin dışına çıkabildiğim için bu yazıları ve araştırmaları yapabiliyorum. Ha keza aynı şekilde Dini kimliğin de dışına çıkıyorum ve Hristiyan eserlerini sanat harikası olarak görüyorum. İnsanlığın ve medeniyetimizin bir parçası. Dini ve Milli kimliklerden arınmak bizim elimizde. Aynı zihnimizin dışına çıkmak gibi. Bir dini ve milli kimliğe ait olmazsak kaybolacağımızı söyleyen zihnimize inanmayalım. Mesela Azerilere göre daha oldun bir toplum Ermeniler. Görebiliyorum. Sanırım bu milli kimliğin dışına çıkınca bu kimliğin dayatıldığı yer insanı boğmaya başlıyor. Çünkü farklı düşündüğün ve kendin olduğun için tepkisel olarak dışlanıp saldırıya uğrayabiliyorsun.

Hepimize bol üretkenlik, sevgi ve aşk diliyorum. Yaptığınız her şeyi aşkla yapın. Görev olduğu için değil !

Milli ve Dini Kimlik ve Biz

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir