Allah rahmet eylesin, Özkan Uğur Ağabeyi 8 Temmuz 2023 yılında kaybettik. Çocukluğumuzun sevdiğimiz bir değeri daha hakkın rahmetine kavuştu. “Değişmez taka tuka” ölüm Özkan ağabeyi de ziyaret etti. 3 sefer lenf kanseri olup iyileşen bir insan. Enerjisinin, deliliğin onu iyileştirdiğini düşünüyorum. Aynı zaman da çok fazla duygusal olduğu için kafasını çok şeye takıp üzüldüğünü düşünüyorum. İlk oynadığı “Eşkıya” filminde görünce çok şaşırmıştım. Oyunculuk işini de çok güzel bir şekilde yapıyordu. O yüzden çok duygulandım ve ağladım. Huzura kavuştuğunu düşünüyorum. Şarkı sözlerinde iyi olan Mazhar Alanson’un dehası ile Fuat Güner’in müzik dehasının verdiği ego çarpışmasını küçük kardeş olarak çok iyi yöneten bir insandı. GAIN dijital platformunda belgesellerini izleyebilirsiniz. Orada kendi çektikleri özel videolardan bir belgesel yapmışlar. Kamera arkaları ve konser kulislerinde çekilmiş çok özel anları var. Orada da Özkan’ın alçak gönüllü olarak nasıl birleştirici bir unsur olduğu görülüyor. İçten ve sahici olmaları da bizim onları kendimiz gibi görmemizi sağlamıştı. Kadıköy çocuğu olduğu için de benim gibi yakın hissetmiştim. Yaptıkları şarkı sözleri ve melodiler de gerçekten eşsizdi. Rock gurubu değiller, Reggae gurubu değiller, tasavvuf müziği gurubu değiller ama hepsinden en güzel eserleri meydana getirdiler. Herkesin gönlünde yer kaptıkları için de çok rahat arkadaş olabildiler herkesle.

Benim en sevdiğim şarkıları “Bazen” Özkan Uğur bestesidir. İnsanı mahveden bir müziği vardır. Alt yapısındaki bas gitar en hasta edici tınıları çıkartır. Ha keza “Ele Güne Şarkısı” roman havasıdır. Ama şarkıyı Özkan Ağabeyin çaldığı bas ile çok modern bir pop şarkısı olarak dinlersiniz. Şarkının patladığı 1984 yılını çok iyi hatırlıyorum. Albüm çıkalı çok olmuştu. Ajda Pekkan ve Sezen Aksu’nun arkasında çalarak ekmek parası kazanıyorlardı. Hem vokal yapıp hem de çalıyorlardı. “Ele Güne Karşı” ile birden ünlendiler. “Diday diday day” “Aşık oldum” iki isimli şarkısını yaptıkları mavi renkteki çizgili kaset aldığım ilk kasetti. “Yalnızlık Ömür Boyu”, “New York Sokaklarında” “Peki Peki Anladık” en sevdiğim şarkılardı. Özkan Ağabey bir sürü şey yapmıştı ve ölümsüz oldu. Türk Bayrağı ile yolcu edildi. Biz niye yapmayalım? Özkan Uğur’un babası Hurşit Uğur Şehir Hatların ‘da çarkçıbaşı olarak çalışmaktaydı. Hayal kurdu sadece. Enerjisi her yere ulaşıyordu. O enerjiyi olumlu yere kullandı. Bize çok güzel örnek oldu. Biz de onu örnek olup sürekli üretmeliyiz. Sevdiğimiz işleri yapmalıyız. Kurtalan Ekspreste çaldığı dönem “Zeynebim” isimli bir şarkıda çaldığı bas gitar rifleri efsanedir. Nur içinde uyu Ağabey ! Yazımı onun sözü ile bitiriyorum.

“8 yaşındaki çocuğun Facebook’u Twitter’ı iPhone’u var. Ben 8 yaşındayken boyama kitabım, boyalarım ve hayal gücüm vardı.”
Özkan Uğur

Hop Ustan Aman Oynama! Değişmez Taka Tuka!

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir