Hayatın en güzel yanlarından birisi yeni bir şeyleri keşfetmek. Bu her an ve her dakika mümkün. İnsanın yaşı ilerledikçe bunun daha da farkına varıyor. Geçmişte yaptıklarının ne kadar değerli olduklarını görüyor. Yirmi yaşında emekli olmayı düşünüyordum. Emekli olup dinlenmek. Voliyi vurup, çok para kazanıp sonra yan gelip yatmak. Bize gösterilen bu olduğu için belki de. Dışardan empoze edilen mantık bu belki de. Böyle düşünmek yerine her gün bir şey yaratmak ve problem çözmenin çok daha önemli olduğunu gördüm. Çünkü hedefe ne koyarsak ona varıyoruz aslında. En önemli nokta hayatta hiç bir şey “yan gel yat” şeklinde bir şekilde yürümüyor. Ne kadar çok üretirsek o kadar çok hayata bağlanıyoruz. Rahatlık en büyük handikap çünkü doğamızda yok böyle bir şey. Fiziksel olarak ne korumasız yetişmiş varlık olarak ayakta kalmak için hep avlanmış, hareket etmiş ve üretmişiz. “Rahat” bir hayat bize sunulan bir yalan. Gerçek değil ve varlığımıza karşı. O yüzden her gün bir şeyler üretmek, kendimize eklemek bizi hem ruhsal hem de fiziksel geliştiren bir gerçek.

Yapılacaklar Listesi işte o yüzden çok önemli. Benim güncel listemi size yazayım;

Ozan’ın Yapılacak Listesi
1-Dua
2- 10 Dakika Meditasyon
3 – 25 sayfa Kitap Oku
4- 3 Sayfa Yaz
5- 15 Dakika Yabancı Dil Çalış ( 3 aydır Arapça öğreniyorum Duolingo Uygulamasında, Yunancamı böyle geliştirdim)
6- Makale Yaz
7- 7000 adım at
8- 10 Dakika İngilizce Trafik Dersi Çalış ( AB B sınıfı Sürücü Ehliyeti Almak için)
9- 3.Kitabı bitir
10- Ağustos Sonuna Uygun Bilet bak
Bu listeye eklenenler ve çıkanlar olabiliyor. Genelde sabit olanlar çoğunlukta. Günlük şeyleri ekliyorum. Yapılacaklar listesinde bir işi bitirip tik atmak insana çok büyük farkındalık ve anda kalma sağlıyor. Tik atıp üstünü çizdiğin konu her gün yapılarak aslında bir güçlendirme ve özgüven gelişimi katkısı yapılmış oluyor. Bizim aklımızı alan TV izlemek, sosyal medyada dolaşmak, mesajlaşmak gibi şeylerden uzak kalmamızı sağlıyor. Bu listeye kendimizde eksik gördüğümüz şeyleri geliştireceğimiz aksiyonları ekleyebiliriz. Ya da sahip olduğumuz yeteneği geliştirecek konuları ekleyebiliriz. benim tercihim beni uyutacak ve hipnoz edecek şeyler yapmak yerine geliştirecek hareketler yapmak. Dil öğrenmek insana müthiş bir güç katıyor. İletişim konusunda insan büyük bir faydası oluyor. Keza yürümek ve etrafı görmek insana büyük bir değer katıyor. Mesela 2 ay önce her gün farklı bir metro istasyonunda inip oradaki bir kafede bu listede bulunan bazı maddeleri yapıp tik atıyordum. Konfor alanını kırmak için çok büyük bir adım her gün bilmediğim bir semte gidip kafe bulup oturmak.
Meydan okuyacak maddeler de ekliyorum. 2020 yılında Yunan ehliyeti almak için başvurdum ve Pandemi yüzünden sekteye uğradı. 2 yıl sınavlar yapılmadı veya yapıldı tekrar kapandı. 30 soruluk sınav İngilizce. 1 hata hakkı var. 2 hata yapınca tekrar giriyorsun. 5 defa girdim ve 3 sene bitti. Hakkım doldu. Tekrar başvurup bu yapamadığım şeyi aşacağım. O yüzden telefondaki uygulamadan 30 soruluk bu sınavı her gün 10 dakika çalışmaya başladım. Ne zaman sınavı yanlışsız yapmaya başlarım tekrar başvurup AB ehliyetini alacağım. Atina Üniversitesinde Modern Yunanca okuluna 6 ay gidip A2 sınavına girip Yunanca dil ve tarih sertifikası alırken de bu şekilde odaklanıp çalıştım. Çünkü bir şeyi sürekli yapınca ancak gelişiyorsun. Bu yaptığımız eylemlerin sonucu hayatımız şekilleniyor. Yapmaktan kaçındığımız veya yapamam dediğimiz şeyleri yapmayı deneyerek farkındalığımızı arttırıp sorun veya çözüm bulma tespiti yapabiliriz. Hayat çok güzel gerçekten, Yaşamak lazım!

Yapılacaklar Listesi

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir