Seyahat etmek birçok insanın tutkusu. Özellikle de Pandemi ile 2 yıl boyunca zorunlu haller dışında evden bile çıkmadığımız dönem bitti. Artık rahatça seyahat edebiliyoruz. Tabii ki seyahat etmek için de elbette para gerekiyor. Çok düşük bütçelerle de gezebiliriz. Zaman bulabilen herkesin gezebilmesi için bu yazımızda ucuza seyahat için birkaç ipucu vermeyi düşündüm. Doğru planlama yaparsak çok daha uygun gezebiliriz. Bir yere gitmeden önce o yer hakkında bilgi sahibi olup nasıl bir gezi yapacağınızı planlamak son derece önemli. Orada kaç gün kalacağınız, hangi mekanları göreceğiniz gibi detayların seyahatten alacağınız verimi arttırırken maliyeti de düşürmesi mümkün. Gittiğiniz şehirdeki tüm turistik mekanları görmeye çalışmak hem yorucu hem de zaman kaybettirici olabilir. Ayrıca daha fazla para harcamanıza sebep olması da muhtemel. Bu yüzden bir şehre gitmeden önce oraya gittiğinizde ne yapacağınızı bilmelisiniz.

Ulaşım araçlarını düzgün seçmek çok önemli mesela. Mesela Yunanistan’da yemek çok ucuz ama şehirlerarası ulaşım çok pahalı. Otoyolları ateş pahası. O yüzden araç kiralamak daha uygun. Ara yollardan gidip daha çok yer görebilirsiniz. Seyahat edeceğiniz aracı seçerken opsiyonları açık tutmak çok avantajlı olabiliyor. Şehirler arası seyahatte tüm seçenekleri araştırın, sınırları zorlayın. Otobüsle gitmeyi planladığınız bir rotayı trenle kat etmek çok daha ucuza mal olabilir. Ummadığınız yerlerde feribot seferleri olabilir. Detaylıca araştırın ve en hesaplı olanı tercih etmeye çalışın. Göz ardı etmemeniz gereken şey ise yolculuğun yoruculuk seviyesi. Az para ödemek için kat kat daha uzun sürecek bir yolculuğa çıkmanız size çok daha fazla bedel ödetebilir. Konforunuzdan verdiğiniz tavizleri minimuma indirgeyin. Mesela gece trenlerinde yataklı vagonu tercih edebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise bisiklet tercih edilebilir. Gittiğiniz şehirlerde bisiklet kiralayabilir veya imkanınız varsa yanınızda bir katlanır bisiklet götürebilirsiniz. Katlanır bisikletin avantajı, tüm toplu taşıma araçlarına sorunsuz şekilde alınması. Sosyal Medya gruplarında bir yere giden kişilerle yol masrafını paylaşıp gidebilirsiniz.

Konaklama için en uygun uygulamayı seçin. Bu belki de en çok tasarruf yapabileceğiniz konu başlığı. Konaklayacağınız yerin doğru seçimi hem ekonomik açıdan hem de seyahatin gidişatı açısından önemli. Kalacağınız yerin; şehir merkezine, gezilecek yerlere ve toplu ulaşım noktalarına çok uzak olmamasına dikkat etmelisiniz. Konforunuzdan da yine minimum taviz vermeniz gerekiyor. Zira kötü bir konaklama deneyimi, seyahatinizi kabusa çevirebilir. Ucuza seyahat etmek için büyük oteller yerine butik otelleri, hatta hostelleri tercih edebilirsiniz. Eşyalarınızın güvenliğini mutlaka sağlayın. Şehirdeki son gecenizi havaalanı, tren garı gibi yerlerde geçirmek de yine maliyeti düşürmenin bir yolu. Tesisin tüm gece açık olduğundan emin olursanız orada kalmamanız için bir sebep yok. Emin olun etrafınızda sizin gibi birçok insan olacak. Coachsurfing gibi odasını veya kanepesini paylaşan insanların buluştuğu uygulamalar yükleyin.

Uyguna seyahat etmek için tutumlu olmayı bilmeli ancak para harcamaktan korkmamalısınız. Nihayetinde hiç para harcamadan seyahat etmek mümkün değil. Önemli olan; parayı doğru zamanda, doğru yere harcamak. Yeme içmenizi aksatıp enerji kaybına sebebiyet vermeyin. Konforunuzdan minimum ödün verin. Geri kalan her şeyden azar azar kısarak seyahatinizi ucuzlatabilirsiniz.

Ucuz seyahat şirketlerinin uçtuğu ülkeleri araştırmak çok önemli. Yaşadığımız ülkenin çevresindeki ülkelerden başlamak ve onları tercih etmek bize ulaşım konusunda çok büyük ekonomik fayda sağlayacaktır. Turizm sezonunda gezmemek çok önemlidir. Temmuz, Ağustos, Eylül ayında fiyatlara her yerde yükselir. O yüzden kışın izin alıp gezmek çok önemlidir.

Ucuza Seyahat Etmek İçin Fikirler

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir