Hata yaparım diyerek bir çok şeyi ertelediğimi biliyorum. Hata yapmaktan kaçmak aslında yaşamaktan kaçmak oluyor. Hayatı yaşamak denemek demek. Denemek, görmek ve risk almak demek. O yüzden piyangodan para çıksa dünyayı dolaşarak yerim o parayı. Zaten hep dünyayı dolaşma ihtiyacım buradan geliyordu. Dünyayı dolaşmaya daha çok küçükken karar vermiştim. Yeni yerler görüp yeni insanlar tanıyacaktım. 14 yaşında Denizcilik Meslek Lisesine kayıt oldum. Sınavı kazandım. Evet, kolay değildi. Gelecek belirsizdi. Okulu bitirdim. Ailem denizcilik yapmama izin vermedi. Ben 17 yaşında uzaklara gidemedim. Fakat 30 yaşında bu isteğime kavuştum. Hala da içimde sınırsızca gezme isteği var. Belki hesaplaşmak istemediğim yanlarımla hesaplaşacağım. Yüzleşmek istemediğim yanlarımı göreceğim. Herkesin görmek istemediği ve kabul etmediği yanları vardır. Halının altına süpürdüğü konular, kırılacağını sandığı yanları vardır. İşte o yüzden hata yapmaktan kaçmak yerine denemek. Çünkü ne kadar denersek o kadar çok şey görebiliriz. Zaten bir şey yapmamak, eylemsiz kalmak ya da otomatik hareket etmek bizi geliştirmiyor. Kafamızı sadece kuma gömmeye konfor alanımızda kalmamızı sağlıyor. Hayır diyememek, istemediğimiz şeyleri başkalarını kırmamak adına yapmak gibi. Aslında hayır diyebilirsek o zaman kendi enerjimizi kendimize harcamış olacağız.
O yüzden eylemsizlik veya rutin hayat bizim yeni şeyler bulmamızı engelliyor. Yani hiç bir şey yapmadan sade vakit harcamak yerine bir şeyin başına oturup yeni şeyler yaratmak. Çünkü yarattığımız her şey bize yeni bir enerji ve motivasyon veriyor. O yüzden çok az para bile olsa bir işe gir çalış derler. Evde yatarak işe bekleme.
Zaten en büyük riski de hayatta bir sorun olmadan yaşayabileceğimize inanmak geliyor. Sorun çözmeden bu hayatın hiç bir tadı yok. Sorun çözeceğiz ki biz bu hayatta var olalım.

Hata Yapmaktan Kaçmamak

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir