Caleb Carr’ın aynı adlı çok satan romanından uyarlanmış olan ve Türkçe’ye Ruh Avcısı ismiyle çevirilen The Alienist, 1896 yılında New York’ta geçiyor. Times muhabiri John Schuyler Moore (Luke Evans), okul arkadaşı psikolog “ruh avcısı” Dr. Laszlo Kreizier (Daniel Brühl) ve henüz yeni atanmış olan polis müdürü Theodore Roosevelt’in bir cinayet soruşturması için birlikte çalışmalarının hikayesini anlatıyor.

Dediğim gibi, 19.yy sonunda geçen bir cinayet, polisiye dizisi. Sanki Sherlock Holmes serisinin Amerika görüntülüsü gibi geldi bana. Karanlık atmosfer, gizemli cinayetler, rutubetli karanlık dehlizler. Baş rol oyuncusu yine bir doktor. Alman oyuncu Daniel Brühl Macar asıllı bir doktoru oynuyor. Ağır Alman aksanı yüzünden sanırım böyle bir rol verilmiş. Dakota Fanning ve Luke Evans eşlik ediyor. İlk sezonu heyecanla izleyip ikinci sezonu uzun süre bekledik. Bence kaliteli bir yapım. Macaristanda bir stüdyoda çekiliyor. 19. yy pislik içindeki New Yorku ve inşa halindeki Brooklyn Köprüsü gibi detaylar var.
Bir doktor, bir gazeteci, suçluları saptamak için yepyeni yöntemler kullanmaya meraklı iki genç dedektif, kötü polisler, kötü zenginler, onları koruyan yerel politikacılar, idealist bir polis müdürü… Hatta kimsenin ciddiye almadığı, ha bire tacize uğrayan ama olayın çözülmesinin önemli unsurlarından biri, New York Polis Teşkilatı’nın ilk kadın üyesi bile var.

Her bölümün başında belirtildiği gibi 19’uncu yüzyılda ruh hastalıklarından musdarip insanlara, özlerinden uzaklaştıkları için ‘alien’ deniyormuş. Onlarla ilgilenen hekimler de ‘alienist’ oluyor. Diziye adını veren ‘The Alienist’ / ‘Ruh Avcısı’, Daniel Brühl’ün canlandırdığı Laszlo Kreizler. Kurbanlarını seks işçisi genç oğlanlar arasından seçen katili yakalamaktan öte anlamak, düşünce yapısını çözmek, bir sonraki cinayetine engel olmak hırsıyla alev alev Kreizler. Olay yerini ve cesetleri resimleyen New York Times ressamı (evet fotoğrafçılar daha yok), cinayet mahallinde bırakılan parmak izlerini saptamayı ilk kez akıl eden genç dedektifler, ilk kadın dedektif unvanını elde etmekte kararlı polis bürosu sekreterinden oluşan küçük bir ekip kuruyor kendisine. Olayın soruşturulmasından hoşnut olmayanlara ve katile karşı zekâdan beslenen bir savaş açılıyor.
İMDb 7,7 Notuyla izlenebilir bir dizi. İki sezonluk bir dizi.

The Alienist : Ruh Avcısı, Ruhunuzu Avlar mı?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir