Aslında ilk izlemeye başladığımda dizi çok itici ve yapay geldi. Sonra anlamaya ve bağlantı kurmaya başladım. Rick Gervais’in ingiliz tarzı soğuk ve itici esprileri değişmeye başladı. Bu espriler bir anlama bağlanmaya başladı. Başlangıcı boğucu ve kasvetli. Sonra size yaşamanın her şeye rağmen güzel olduğunu anlatan bir çok unsuru aktarmaya başlıyor. Oyunculuk müthiş. Londra’nın uzak ve sakin kasabaya benzer bir banliyösünde geçiyor. Eşini kaybetmiş olan Rick Gervais sürekli onunla çektiği videoları izleyip geçmişe gidiyor. Dizi bize burada bir şeyler anlatıyor. Geçmişe giderek mutlu olabilir miyiz? Daha fazla spoiler vermemek için diziden fazla bir şey yazmak istemiyorum. Gündelik hayatın bize neler anlattığını söylüyor dizi.

Neden buradayız? Neden bu acıları yaşıyoruz? Asıl önemli olan nedir? Ne bizim ruhumuzu güzelleştirir? Hayatımız ne kadar değerlidir? Bu değeri kim verir? Etrafımızdakiler mi? Yoksa bizim benliğimiz mi? Biz kendimiz miyiz? Yoksa çevremizdeki insanların dediklerinden mi oluşuyoruz? Yapıma komedi dizisi gözü ile bakmadan izlerseniz daha kolay diziye adapte olursunuz. Dizideki karakterlerin hepsi bir ruh aleminde ve hepsinin bir değeri var. Yani Rick hayatındaki her kişinin ona bir ruh ile bağlı olduğunu ve hepsinin iyiliğinin kendi iyiliğine bağlandığını görüyor. Dizide psikologların bir işe yaramadığı hicvedilmiş. Ben buna inanmıyorum. Bence hepsi bir değil. Bazı psikologlar size gerçekten yardım etmek için size özel davranıp sizi anlayabiliyorlar.

Belki Psikoloğa ihtiyacınız yoktur. Çok yanındaki bir dostunuz bu görevi görüyordur. Sizi dinliyor ve sizin hayatla bağlantı kurmanızı sağlıyordur. 18 yaşındayken bir komşumuz vardı. Psikiyatrist. Bakırköy Ruh Sağlığı hastanesinden emekli. İlaçların bir fayda etmediğini en iyi tedavinin bir dost ile iki kadeh bir şeyler içip sohbet etmek olduğunu söylemişti. Katılmamak mümkün değil. IMDb notu . 8,4
İyi Seyirler

After Life: Yaşamdan Sonra Ne var?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir