Yunanistan ve yaşadığım Atina şehri yine hummalı ve hareketli bir Mayıs ayına daha merhaba diyor. Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanan Hristiyan Ortodokslar için bugünden itibaren 5 günlük dini ve resmi tatil pandemi dolayısıyla sakin geçiyor. Kuzu eti alımı ve alış veriş hızında ise bir aksama yok. Süper marketler ve içki satan “Kava” isimli şarap evlerinin önünde millet kuyruk oluyor. Paskalya ‘da özel olarak kuzu eti yeniliyor. Kuzu etinin iç organlarından yapılan kokoreç paskalyanın milli yiyeceklerinden. Yunanistan’da kokoreç böbrek üstüne sarılan bağırsaktan yapılıyor. Ayırca kuzunun iç organlarından yapılan “Magiritsa” isimli bir çorba yapılıyor. Cumartesi günü bu çorba ve kokoreç yeniliyor. Pazar günü ise fırında kuzu yeniliyor.
Yunanistan kuzu etinin bol ve yoğun olarak tüketildiği bir ülke. Her zaman kuzu eti bulmanız mümkün. Ayrıca bilimum et alım gücüne göre hesaplı. Her hafta sonu 1-2 kilo et alıp insanlar balkonlarında mangal yapıp yiyebiliyorlar. Domuz etinin günah olmaması buna en büyük etken. Tavuk eti ise göreceli olarak pahalı. En pahalı et is ithal edilen sığır eti. Hollanda menşeili etler gayet lezzetli. Ayrıca paskalya boyunca yumurta boyamak bir gelenek. Her evde masa üstünde bir yerde yumurtaların bulunduğu bir tabak ve paskalya çöreği bulunur. Ayrıca paskalya için özel olarak üretilmiş yumurta şeklinde çikolata da masa üstünde durur.
Aslında geleneğe göre bu akşam kilisede dua eden kalabalık ayin sonunda temsili olarak Hz. İsa’nın bedenini kiliseden çıkarıp sokaklarda ellerinde mumla dolaştırırlar. Pandemi dolayısıyla bu gelenekte bu yıl yapılmıyor. Benim en izlemesini en sevdiğim tarafı geçen merasim alayını izlemekti. Mumlarla karanlıkta geçen alay gerçekten çok güzel oluyordu.
Mutlu Paskalyalar

Paskalya Yumurtası

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir