Yazışmaları inceledikçe daha da derine inmiş oluyordum. Almanya 1939 yılında Polonya’yı aynı anda Sovyet Rusya ile birlikte işgal ederek 18.yy da İmparatorluk Rusyası ile Prusyanın yaptığı doktrini tekrar ediyordu. Nazi Almanyası kendsine ideolojik olarak bağlı bulunan Balkan devletlerinden istediği hammaddleri tedarik edebiliyordu. Bunlardan en önemlisi Krom ve Ham Petroldü. Petrolü Romanya, Kromu is Türkiyeden tedarik ediyordu. Ayrıca İspanya’da ideolojik olarak desteklediği devletlerden biriydi. Türkiye ile İspanya savaş dışı kalarak Nazi Almanyasına gizli desteklerini vermeye devam ettiler. Nazi Almanyası Polonya ile başladığı işgaline önce Avrupa’yı işgal ederek ilerletti. 1941 senesinde ise yüzünü Doğuya dönerek Sovyet Rusyayı işgal etti. İşte bu süreçte Türkiye’nin tarafsız kalması çok önemliydi. Almanya Tüm Balkanları da işgal ederek Türkiye ile komşu olmuştu zaten.
Yazışmalara gömüldükçe öğrediğim sırlar beni daha da korkulu bir hale getiriyordu. Irkçığılığın ve nefretin aslında bir araç olarak kullanılıdığını görmek beni çok üzüyordu. Çünkü yaratılan yapay korku ve nefret ortamı insanların birbilerinden nefret etmesini ve savaş ortamı oluşmasını sağlıyordu. Dünyada neyi paylaşamıyorduk? Hiç bir şey bize ait değildi. Hepimiz ölüyorduk günün birinde. Geçmişte yaptığımız hiç bir şey kalıcı olmuyordu zaten. Belli bir süre sonra her şey ortadan kalkıyor ve yok oluyordu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı-Almanya itifakı ile girilen savaştan iki devletde zararlı çıkmıştı. İki devletin de yönetimleri değişmiş Cumhuriyet ile yönetilmeye başlamışlardı. İmparatorluk yıkılmış ve monarşi çökmüştü. Fakat gizli işbirliği devam ediyordu. Almanya’dan yapılan beyin göçü ve Almanların Türkiye’ye ilgisi hala devam ediyordu. Yenii ülkenin başkenti Almanlar tarafından planlanıyor ve inşa ediliyordu. Azınlıklar için çok zor günler bekliyordu.
Tarihimizi iyi bilmeliyiz ki ona göre bugünü yaşayalım. Peki bize öğretilen tarih manuple edilmiş ise bunun için ne yapabiliriz? Bir çok kaynaktan bilgi araştırıp bunun zihnimizin imbiğinden geçirip o şekilde karar vermeliyiz.

Şehir Hatları Gemisindeki Gizem-4

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir