Gökyüzü Mavi

Atina bisiklet binmek için harika parkurlara sahip. Şehir trafiği çok fazla yoğun değil. Özellikle yazın şehir boşaldığı için fazla trafik yok. Bugün gidip hayran olduğum 5 rotayı anlatacağım.
1) SEF-Glyfada Parkuru (13km)
SEF ( Dostluk ve Barış Stadyumu- Neo Faliro) – Glifada arası sahil yolunda geçen bir parkur. Komple asfalt yol. Görsel olarak sağ yanınız kumsal ve deniz. Sol taraf is apartman blokları ve bahçelerden oluşuyor.
2) Papagou- OAKA (18km)
Atina şehrinin doğu banliyösü Papagou ile Kuzey banliyösü Maroussi semtinde bulunan Olimpiyat Spor Kompleksi arasında bir rota. Yeşilin tüm tonunu görebileceğiniz güzel bir rota.
3)Agios Ioannis-Zografou (5km)
Şehrin göbeğindeki Agios Ioannis metro istasyonundan başlayıp beton apartman ve yeşil yollar arasında tırmanma dolu bir parkur.Gerçekten çıkışı çok meşakkatli. En eski Atina Mezarlığından geçip Milli Kapodistrian Üniversitesi Zografou kampüsüne çıkıyorsunuz. Keisarani dağı eteklerinde harika bir manzara size eşlik ediyor.
4)Atina Merkez Tren İstasyonu -Antonis Tritsis Parkı 17km
Size harika bir tema parkında bulunan bir rota sunuyorum. Bu park içinde süs havuzları, dekovil tren hattı ve köprüler bulunan büyük bir park. Ayrıca hobi bahçeleri de bulunuyor. Atina merkez istasyonundan Halkida-Kiato-Havalanı tarafına giden trenlere binip Pirgos Vassilisis istasyonunda inip bu rotayı yapıyorsunuz.
5) Dikelia- Tatoi Kraliyet Sarayı 13km
Yine trenle gidip görebileceğiniz bir parkur. Trende son vagona bisikleti koyup Dikelia istasyonunda iniyorsunuz. Sonra Kuzeye doğru sürekli çok hafif bir rampa ile yükseliyorsunuz. Terk edilmiş bir yoldan terk edilmiş saraya varıyorsunuz. Nefes kesici bir doğa ve huzur. Hiç bir aracın geçmediği yolun ortasına oturup meditasyon yapabilirsiniz.

Atina’da Bisiklet Rotaları

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir