Sokağa çıkma yasağı neredeyse 20 gün oldu. Yunanistan Covid 19 salgının en kontrollü gittiği ülkelerden biri. Ölü sayısı daha yeni 100 oldu. Covit 19 olanlar ise 1700 civarında. Sokağa çıkma yasağının uygulanışı bir çok ülkeye örnek olacak şekilde uygulanıyor. 4-5 kez mesaj atıp sokağa çıktığım oluyor. Yine de genelde evdeyiz.Bu Covid 19 sayesinde Türkçeye yeni bir Yunanca kelime daha girdi. “Salgın” anlamına gelen ” Epidemia” kelimesinden geliyor. “Pan” “Tüm” ile “Demos” yani Halk kelimerinden türetilmiştir. Ansızın başlayan sokağa çıkma yasağı ile neye uğradığını şaşıran Türkiye Pandemi’nin tüm etkilerini hissetmeye başladı. Toplumun Psikolojisini bozan bu tür hastalıklar getirdiği ölümlerle nüfus aritmetiğini de etkiliyor.

Avrupa dillerinin kökeninde bir çok Yunanca kelime bulunmaktadır. Bu kelimeler Roma İmparatorluğu dönemi Latinceye geçmiş. Roma imparatorluğunun tüm Avrupayı ve Orta doğu ele geçirmesi ile günümüz Avrupa dillerine geçmiştir. Bilim ve Teknolojinin Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelmesi ile Türkçeye bir çok Yunanca kelime girmiştir.

Sayalım; Dermatoloji, Ortopedi, Morfoloji, Kardiyaloji,Jinekoloji, Travma, Mikrop, Travma, Patoloji, Androloji, Ergonomi, Anatomi gibi bir çok kelime vardır. Sağlık Yunan halkı için çok önemlidir. İnsanlar “Selam” ( Arapça “Barış” ) derken “Gia” (“Ya” okunur” derler. Sağlık olsun sana diyerek kavuşur veya ayrılırlar. Sağlık sistemi bir felakettir. Hastanelerde sıra beklemek bir ölümdür. Randevu sistemi düzgün çalışmaz. İnsanlar “Eczanelerde” tedavi olmayı tercih ederler.

Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen sağlık çok önemlidir. Kutsaldır bu topraklarda. Sanırım “Iatros” yani “Doktor” kelimesi de “Sağlıkçı” demek. Yanlışım varsa düzeltsin Yunanca bilen dostlarım. Bugünler sokaklarda ayrı bir bayram havası var. Hem Paskalya Bayramı kutlanacak bu hafta sonu hem de Portakal ağaçları çiçek açtı. Atina sokakları bu ağaçlarla süslü olduğu için her yer limon kolonyası gibi muhteşem kokuyor. Atina halkını sokağa davet ediyorum. En azından 1 saat bu sokaklar yürüyün. Ciğerleriniz bayram etsin.

Korona Günlükleri-8 “Pandemi Leyla” “Segah Makamında Hüzünler”

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir