Bu yazıyı uzun zamandan beri yazmayı düşünüyordum. En sonunda istek üzerine Atina şehrinin en beğendiğim yemek mekanlarını sizinle paylaşmak istedim.

Bahsetmek istediğim İlk yer bir deniz mahsulleri lokantası olan “Ο Ψητός Μπακαλιάρος” “Psitos Bakalyaros” Nea Smirni, Halandri ve Glifada semtlerinde dükkanları var. Envai çeşit deniz ürününü fiks menü 14€ ya yiyebiliyorsunuz. Sınırsız şarap dahil. Lokanta çok basit. Mavi tahta masalardan ve gösterişsiz bir dekordan oluşuyor. Fakat balıklar ve deniz ürünleri çok taze ve lezzetli. Karides Izgara, Kalamar Izgara ve Mevsiminde Izgara hamsi tavsiyelerim. O kadar çok yemek geliyor ki bir kısmını yiyemiyorsunuz.

İkinci yerimiz ise bir tablacı. Sarri sokağı ile Leokoriou sokağın birleştiği yerde bulunan otoparkta tezgahta domuz souvlaki yapıyor. Sadece Pazar sabahları bulabilirsiniz. Öğlen iki gibi bitiyor. 5 tane şiş 6€ yanında kızarmış zeytinyağlı ekmek bedava. Ayakta yiyorsunuz. O kadar lezzetli ki insan bir daha yemek istiyor. Kömür ateşinde yapıyorlar. Bana Adana’daki sokak tablacılarını hatırlattı.

Diğer bir lezzet durağımız ise Hataylı Arap bir ailenin açtığı “Feyrouz” isimli Lahmacun salonu. Elektrikli fırında yapıyorlar lahmacunu ama yine de lezzetli. Ayrıca mercimek çorbası ve pide çeşitleri var. Lahmacun 3€. Aiolou caddesi ile Miltiadou caddesinin birleştiği yerde solda. Karori sokakta. Türkçe biliyorlar.

Biraz daha Momastrakiye doğru yüyürseniz Aiolou caddesi 21 numarada bir Ayaküstü Çin Büfesi var. “Street Wok” En lezzetli Noodle burada yenir. Bir porsiyon noodle ile doyabiliyorsunuz. 8€ ve kola dahil. Sıra beklemeyi göze almanız lazım. Tavsiyem beyaz erişte şeklinde pirinç noodle ile mantar ve tavuk eti, domuz eti ve acı sos. Parmaklarınızı yersiniz.

Biraz yukarı doğru yürürseniz Kolokotroni 25 de eski bir pasaj olan “Bar Tesera” var. Neden ismi Yunanca Bar 4 bilemiyorum ama ortamı çok güzel. Çpk güzel aromalı çay ve harika açık beyaz şarapları var. Kışın tıklım tıklım oluyor.

Kolokotroni 22 adresinde ise Meksika, Hint ve Arap lezzetlerini sunan bir büfe var. “Ethnico Strret Food” Meksika, Arap ve Hint sokak lezzetlerini hesap bir şekilde sunuyor. Tavuklu Chimichanga favorim. Tavuklu peynirli bir börek gibi ve yağda kızartılıyor. 6€ fiyatı var.

Oradan çıkıp Akamantos 9 adresine giderseniz “The Spot” isimli Cafe-Bara gideceksiniz. 7 gün açık. Lahmacun, İçli Köfta, Türk Kahvaltısı gibi envai çeşit lezzete ulaşabilirsiniz. Sucuklu Memenmen ise bir harika.

Εğer gerçek bir Yunan Tavernasında eğlenmek istiyorsanız Adrianoupoleos 30 Kolonos adresinde “Hamilos opos palia” var. Cumartesi ve Pazar günleri canlı müzik Rebetikosu bir harika. Yemekler çok lezzetli. Izgara çevirme kuzu ve tavuk bulabilirsiniz. Envai çeşit meze ve sofra şarabı. Gitmeden önce rezervasyon yapmalı.

Sirrakou 6 Kolonos Adresinde ise “Τα Ψητα Του Μερακλή” Ta Psita tu Merakli” isimli kebapçı var. Tavsiyem Kıyma Kebap yemeniz. Dekora salaştır ama yemekler çok lezzetlidir.

Afiyet olsun.

Atina Lezzet Noktaları

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir