11 yıl sonra keşfettiğim bir baş yapıt olan “Breaking Bad” dizisinin baş karakteri “Walter White” hakkında Türk dizi severlerin verdiği isim bu. “Walter Reis” Tüm sezonları henüz bitirmedim. 3.Sezon 10.Bölüm sonunda bu dizi hakkında yazmakla acele mi ettim bilmiyorum. Gördüğüm kadarıyla bir insanda korkunun nelere kadir olduğunu gösteriyor. Korku insanın içinde sakladığı hem tehlikeli hem de iyi duyguları dizginliyor. Hırs, Azim, Aç gözlülük, Kibir, Şefkat v.s

2011 senesinde tek başıma yaşıyordum. İnsanlara şantaj ve yalanla iş yaptıran onları korkutup işleri bırakmasını engelleyen bir patronla çalışmaya başlamıştım. Kızımın anaokulu parasını eski eşimle paylaşıyorduk. Anadolu yakasındaki evimden Kira alıyordum ama aynı kirayı Rumeli yakasında oturmak için başka bir ev tuttuğum için veriyordum.Elime bir şey kalmıyordu. Yurt dışına paslanmaz banyo ekipmanı satıyorduk. Hem de ithal ediyorduk. İşi kaybetme korkusu ile patronun her türlü baskı ve şantajına boyun eğiyordum. Çünkü iş bulamamaktan korkuyordum. 39 yaşında çok yaşlı olduğumu düşünüp iş bulamam diye korkuyordum.

Bu korkulardan tek sığındığım yer o zaman Allahtı. Bütün sıkıntıların sebebi ve sonucunun onda bittiğini düşünüyordum. Her zor gelen anda ona sığınıp aşırı hareketlerden kaçınıyordum. Elimde bulunan aile en büyük hazinemdi. Yarı bodrum katı bir evde kalıyordum. Sobalıydı. 4 yıl o evde nasıl kaldığımı hala anlayamıyorum. İnsanın hayatı birden bire değişiyor. Eskiden inanmadığı şeylere inanıp sonra o inandıklarını bırakabiliyor.

Bu baskılar arasında çalışırken bir gün Hipoglisemi krizi yaşayarak metrobüste bayıldım. Şirkete geldiğimde beni Sen Jorj Avusturya hastanesine kaldırdılar. Bir gece orada kaldım. İlk kez orada rastladığım “Korkusuz Korkak” filmine. Filmde herkes ve her şeyden korkup gayet sade bir hayat yaşayan Mülayim Sert korkuları yüzünden ne denirse yapıyor. Bir gün evhamları yüzünden kontrol için gittiği hastanede “Mülayim Ters” adlı bir hasta ile karışan raporlar yüzünden kanser olduğunu öğreniyor. 6 ay ömür biçilen Mülayim bütün korkularından sıyrılıp bir kahramana dönüşüyor. Walter White da korkak ve pısırık bir baba iken kanser olduğunu öğrenince birden bire değişip uyuşturucu üretip satmaya başlıyor. Yalanlar bir biri ardına geliyor ve her söylediği yalanla karısının güvenini kaybedip ailesini kaybetme noktasına geliyor. Nasılsa öleceğim deyip çok para kazanıp ölmeden ailesinin gözünde çok para kazanıp onlara bir şeyler bırakma düşüncesi onu birden bire kötü bir insan haline getirmişti.

Korkular iyi midir? Kötü müdür? Bilemem ama tamamen korkusuz olmak sizce iyi mi?

Walter Reis

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir