51 sene yaşamış birisi olarak insanın günümüzle mukayese edebileceği bir sürü anısı ve yaşadıkları çıkıyor ortaya. Toplumu en güzel maniple etme yöntemi yanlış bilgilerle onu doldurup ondan sonra istediğin şekilde onları yönetip kullanmak. Bunun içinde tartışma ve fikirleri belirtme ortamını bir şekilde yok etmek. Çünkü insanlar fikirlerini bir birine iletebilir ve anlaşabilirlerse maniple etmek için anlatılan ve pompalanan bilgiler de tartışılıp onların ne kadar yanlış ve kasıtlı olarak ortaya atıldığı gün yüzüne çıkacak. O yüzden toplumda tartışma ve bir şekilde fikir iletme ortamı yok edildi. Hiç bir mecrada kendi fikrini başkalarına söyleyemiyorsun. Söylediğin vakit hemen karşı taraf seni bir şekilde ona saldırmakla suçluyor. Savunmaya geçiyor veya sana iftira atıyor. Seni hain olmakla suçlayabiliyor. Herkesin istediği gibi konuşmak veya duymak istediği şeyleri yazmak zorunda bırakılıyorsun. Çünkü onun haricinde dışlanıyorsun.
Bu insanların yaptığı şeylerle yüzleşmesini ve gerçekleri bulmak için aklını kullanmasını engelliyor. Çünkü düşünüp yeni bir şey bulmak yerine otomatik düşünmeye başlıyorsun. Çok komik bir örnek vereyim. Sosyal Medya’da Yemek videoları çekip yayınlayan ve bu şekilde geçinen bir ağabeyimiz bir Orta Anadolu Yemeği olan “Arabaşı” yemeğini videosunda anlatıyor. Nasıl yendiğini gösteriyor. Sun, un ve tuzdan yapılmış muhallebi kıvamında bir hamur tepsinin içinde. O hamurdan kaşıkla bir kısmı kesip ağzına atıyor. Sonra önündeki tavuklu çorbadan da bir kaşık alıyor. “Çorba çok sıcak olmalı hamur da soğuk olmalı” diyor. Ben de altına yorum olarak ” Koyulaşmış hamuru ekmek diye yiyoruz yani ” dedim. Videoyu yayınlayan içerik üreticisi hemen yazdı ” Ekmek mi? Yahu Anadolu’da kaç asırlık gelenek bu yemek, biliyor musunuz? sonra da başkası yazdı “Alakası yok ekmekle” Onlara da anlatmak durumunda kaldım. Herkes istediği şeyi yiyebilir ve beğenebilir. Fakat bir fikir belirttiğiniz zaman insanlar bunu saygısızca saldırı gibi görüp hemen alakası olmayan bir şekilde seni dışlayıp kötü davranmaya başlıyorlar.

Bu her şey için geçerli olmaya başladı. Siyasetçiler için de bu geçerli başka konularda da. O yüzden bunun farkına varıp bir an evvel saygı dolu tartışma ortamı yaratmalıyız. Aksi halde bir arada yaşamamız zorlaşacaktır. Bu yüzden Türkiye’de yaşayamayıp oradan kaçan insanlar artmakta. Giderek daha da artacak bu. Bu üzücü durum için bir şey yapmalıyız.

Türkiye’de Tartışma Ortamı Nasıl Tekrar Yaratılır?

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir