Her ülkenin iyi yanlarını görmek beni motive ediyor ve güçlü kılıyor. Zorlayan kısımları da beni geliştiriyor. Tabii bağırıp çağırmak ve küfretmek de rahatlatabilir ama işleri daha zor hale de getirebilir. Otuz-Kırk sene önceki Türkiye hallerine çok benziyor işler burada. Özel veya Kamu sektörü fark etmez iş yapmamak için her şeyi yapabiliyor burada memurlar. Bir Yunan ( Yabancı Sermaye) bankasına ait banka kartıyla dokunmatik olarak ödeme yapmak istedim. Kart Geçersiz cevabı alınca çağrı merkezini aramamak için hemen 100 metre ötedeki ATMye gittim. Aynı uyarıyı aldım. Sabahı bekleyip bizim semtteki “OHİ” bank şubesine gittim. Sıra aldım. Memur ingilizce biliyordu. 15 dakika bilgisayara bakıp benim ona 15 dakika önce söylediğim “Kartım geçersiz” kelimesini bana geri söyledi. “Ne yapacağız?” diye sordum.

Bir kağıda bankanın numarasını verip aramamı sonra şubeden randevu almamı söyledi. Saat 9 olmadığı için bugün işlem yapamayacağını ve 9 a kadar bekleyemeyeceğimi çünkü banka merkezi randevusuz müşteriye işlem yapamayacaklarını söyledi. Dedim “Buradayım ve sıra bekledim. Niye genel merkezi arayıp randevu alıyorum?” Kadın beni kibarca dışarı davet etti ve bir sürü evrak getirmemi söyledi. Bankadan çıkıp eve gidip bankayı aradım. Telefon aynı bir ev telefonu Yunanca bir anonsla açıldı ve ingilzce bölümü yoktu. Bekledim telefon Yunanca “Alo, buyrun” diyen birisi tarafından açıldı. İngilizce daha iyi konuşacağımı söyleyip ingilizce bilen birisi var mı dedim. “Yok siz tekrar arayın” diye Yunanca uyarıldım. Tekrar aradım. Bu sefer ingilizce bilen birisi 30 dakikada randevumu ayarladı ve saat 8:15 e 10 kasım günü bizim şubeden randevu aldım. Telefon kapanınca beni şubeden arayan memure önce yunanca sonra İngilizce paylayıp “Saat dokuzdan önce kimse kart verme işlemini yapmıyor.

Tekrar arayıp saati değiştir misin? O kadar da tembih ettim size. Dikkat edin dedim siz beni dinlememişsiniz” diyip telefonu kapadı. Tekrar bankayı aradım. Bu sefer çıkan memur 15 gün randevuların dolu olduğunu ve randevu vermeyeceklerini kartımı alamayacağımı söyledi. Her zaman ki Yunan eşime işi yaptırmayıp kendim yapmaya çalıştığım için gerçekten gurur duyuyordum kendimle. Memureye tesekkür edip. Tekrar aradım. Yine sadece Yunanca bilen birisi çıktı. Kapatık tekrar aradım. Bu sefer ingilizce bilen birisi çıktı. Ona durumu anlattım. Randevu saati değiştirmenin zor olduğu ama yardımcı olacağını söyledi. Önce İngliizce konuşup sonra Yunancaya dönerseniz müthiş etkisi oluyor. Şevk duyup işlerini hızlandırıyorlar. Yunanca konuşmaya başladım. Randevumu aldım. Cuma günü gidip neler olacağına bakacağım. Bakalım nasıl olacak. Umarım yeni kartımı alabilirim. Çoğu işimi Yunan eşime rica edip yaptırmayı bıraktım. Yunan birisi olunca işi daha hızlı yapıyorlar.
Not : Yunanistan’da “OHI BANK” diye bir banka bulunmamaktadır. Gerçek banka ismi verilmemiştir.

Yunanistan’da Nasıl İşinizi Memura Yaptırabilirsiniz?

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir