Bana göre duvar resimlerinin başkenti Atina. Dünyanın değişik bir çok şehrini ziyaret ettim. Bir çok şehirde duvar resmi gördüm. Atina kadar detaylı ve yoğun duvar resmi yapılan bir şehir görmedim. Bir keresinde terkedilmiş bina sayısı çok fazla. İkincisi ise duvar resmi konusunda bir tepki veya itiraz yok yerel halk tarafından. İstanbul’da Kadıköy tarafında da çok büyük ve güzel duvar resimleri yoğundur. Atina şehrinde ise hemen her yerde var bu. Özellikle şehrin merkezi ve en eski semtlerinde. Psri, Metaxourgiou, Keramikos, Omonia, Kolonos, Attiki vs.

Şehrin kalbine ulaşın…
Psyri mahallesi şehrin eski bir bölgesidir; daha çok gençlerin gittiği barlar, küçük tavernalar ve ‘mezedopolyo’ (kendinizi küçük atıştırmalıklarla ödüllendirebileceğiniz geleneksel restoranlar), kulüpler, küçük butikler ve ilginç mağazalar doludur. Eskiden küçük fabrika ve atölyelerle dolu olan semt ’90’lı yıllarla birlikte yerini demin söylediğim yerlere bırakamaya başlamıştı. Ekonomik krizle bu durum tersine dönse de hala bu tip yerler mevcut.. Yerel halkın mutlu tavrı ve grafiti bolluğuyla birlikte Psyri kolayca kalbinizi kazanacak.

Grafiti söz konusu olduğunda gerçek bir gizli mücevher olan küçük bir sokak var: Loukas Caddesi. Komşu otel bu küçük sokağı aydınlatmak için bir grafiti/sokak sanatı etkinliği düzenleyene kadar burası kirli, karanlık bir sokaktı. ‘Sevgililer Günü’ temalı etkinliğe pek çok sanatçı katıldı ve sonuç olarak bu eski karanlık sokak, ‘açık hava, gezilen müze’ haline geldi.
Adını bilmediğim daha bir çok sokak ve resimle dolu olan Atina sırf bu sanat dolu yerler için ziyaret edilmeyi hak ediyor.

Bu resimleri yapan en önemli sanatçılardan birisi olan INO’nun resimlerini paylaşacağım sizinle. INO, Yunanistan’ın Atina kentinde yaşayan ve şehir manzarası üzerinde yaratıcı müdahaleler yaratan bir sokak sanatçısıdır. 2000 yılında 15 yaşındayken resim yapmaya başladı. Başlangıçta çoğunlukla mektuplar ve bomba konulu resimler üretti, ancak 2008’den itibaren tarzını insan karakterlerine dayalı olarak geliştirmeye başladı. iNO, Güzel Sanatlar eğitimi aldı ve Yunanistan’ın en aktif sokak sanatçılarından biridir. Onun sıkı çalışma ve azim kapasitesi, büyük duvar resimleri sayesinde özel sprey boyama tekniklerinin de gelişmesine yardımcı oluyor. Onun fotogerçekçi çalışmaları sıklıkla güçlü duyguları, daha derin düşünceleri ve en heyecan vericisi, çılgın hayal gücünü kışkırtır.

Graffiti’nin Başkenti-Atina

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir