Binalarda projede olan havuzlar yapılmamış mesela. Ayrıca yüklenici firma dediği gibi toprak sahiplerinin kira ücretlerini tam olarak ödemedi. Anlaşmaya göre toprak sahiplerini evlerinin yıkıldığı zaman taşınacaklarının ev kirası inşaat şirketi tarafından ödenecekti. 2013 yılında yapılan anlaşmaya göre bu 900TL idi. Ama bu bedel enflasyon ile eridi. 2013-2018 arasında tam 5 yıl evsiz kalan mal sahipleri 5 yıllık dönem içinde 1 yıl kira ödemesi alamadılar. Bununla beraber daire teslim edildikten sonra da sornlar devam etti.Site idaresi toplanan elektrik, gaz ve su paralarını gerekli şirketlere ödemediği için binaların elektriği, gazı kesilmiş. İskan alınmadığı için 2 yıldır şantiye elektriği kullanıyorlar. C blokta yaşayanlar borçlarını para toplayıp ödemişler. Gaz saatleri taktırmışlar. Fakat elektriği ayıramıyorlar. Kış mevsiminde insanlar 1 ay soğukta oturmuşlar. 1 ay susuz kalmışlar. Bu yaşananlar daha önce kooperatif üzerinden ev sahibi olduğum için bana yabancı değildi.

1997 yılında girdiğim koperatifte ancak 2015 yılında ödeme yapmayı bitirebildim. Geçenlerde Hükümet yaklaşık 5 milyar TL bir yükü olan projeyi tamamen üstlendiğini duyurdu. Bakalım bu talan nasıl son bulacak. Aynı şekilde Kadıköy ilçedinde ilan edilen başka kentsel dönüşüm ile İ.T.Ü’den çürük raporu alan binalar çatır çutur yıkıldı. Eski apartmanların yıkıldıktan sonra bahçeleri kepçe ile kazıldı. Tüm toprak kazıldığı içinde yaşayan tüm canlılar öldürüldü. Bu bölge eskiden bağ, bahçelik ve konak arazisi olduğu için canlıların bir kısmı hala yaşıyordu. Kaplumbağa, kirpi, baykuş gibi bir çok hayvan kaçmak veya ölmek zorunda kaldı. Bahçelerdeki ağaçlar kesildi. Yerine ise altında garaj yapılan daha modern binalar yapıldı. 30 yıllık binalar yıkıldı. Yeni binalar ise o kdar hızlı ve kalitesiz yapıldı ki onalrdan birinden daire alan ben daha bina biteli 11 yıl geçmeden kaloriferleri değiştirmek zorunda kaldım. Dış cephe giydirmesi yapılırken izalasyon yapılmadığı için evin içine hava giriyordu. Binalarda sıva yapılmadığı için izalasyon da tam olmuyor.
Bu talana yol açan siyasi irade ise bunun bedelini ödemiyor. Birileri zengin ediliyor. Bunun karşısında ise ben dahil kimse çıkıp itiraz edemiyor.

Kentsel Bölüşüm: Fikirtepe Fiyaskosu-2

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir