Bugün bahsedeceğimiz konu, halk arasında ismi “Mutluluk Hormonu” olan “Endorfin” hormonu. Vücuda iyilik hali kazandıran bir hormondur. Bu hormonun üretildiği yer beynimizdir.Endorfin hormonu, insanın hal ve hareketlerine göre salgılanma miktarı ve oranı değişiklik göstermektedir.

Endorfin hormonu insan vücudunda özellikle belirli saatlerde artış göstermektedir ve bu durum bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Özellikle akşam saat 11 ‘den gece saat 3’ e kadar olan süre zarfında beyin daha fazla endorfin hormonu salgılamaktadır. Vücüt efor sartfettiği zamanlarda da beyin daha fazla endorfin hormonu salgılamaktadır.

Örneğin; koşarken, yüzerken kişi daha fazla endorfin hormonu salgılamaktadır. Bütün bunların dışında endorfin hormonu özellikle cinsel ilişkide fazlaca salgılanan bir hormondur. Endorfin hormonu insan vücudundaki ağrıların iyileşmesini sağlar ve bu konuda kişinin daha rahat bir hayat sürmesine yardımcı olur.

Peki bu “Doğal Morfin” diyebileceğimiz hormonu arttırmanın yolları nelerdir? Hep birlikte bakalım;

1-Egzersiz Yapmak
Vücudunuzu hareket ettirerek ve kalp hızınızı egzersizle artırarak kan dolaşımıyla endorfin üretimini arttırabilirsiniz. Kalp kan pompalamaya başlar ve ter bezleri çalışır, iyi hissettiren kimyasallar, beynin ağrı algısını azaltmak için devreye girer. Bununla birlikte, endorfin kaynaklı egzersizi tam olarak hissetmek için spor yapmanın verdiği “Hamlık” aşamasını sabırla geçmemiz gerekir.

Vücudumuzun endorfin üretmesiyle uyuşturucu, alkol veya abur cubur için vücudun duyduğu isek azalır.Neler yaparsak egzersiz yapmış oluruz? jimnastik yapmak, Bahçecilik ile uğraşmak, Tempolu bir yürüyüş ya da gün ortasında yoga veya derin nefes alma ve esneme gibi basit bir şeyler de endorfin üretimini arttıran faktörlerdir.

2-Çikolata ve Acı Biber
Meksikalıların ataları “Mayaların ” Acı biber ve çikolatayı birbirine karıştırıp içtiğini biliyor muydunuz? Adana ve Urfalıların bol bol neden acı yedikleri şimdi dahada anlaşır oldu değil mi?Acı biber yiyerek yaşadığımız acı hissini vücut endorfin salgılayarak hafifletmeye çalışıyor. Ayrıca çikolatanın ana maddesi “kakao” da endorfin salgılanmasını arttırmada birebirdir.

3. ŞARAP
Bu sadece alkolü yasal olarak tüketmek için olan bireyler için geçerli olsa da, birkaç çalışma doğrulayabilir: şarap bu iyi kimyasalları artırabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre, günün sonunda tüketilecek az miktarda alkolün, özellikle şarabın endorfin salınımını arttırıyor. Hem kırmızı hem de beyaz şarap içerdiği antioksidan maddeler sayesinde, vücuttaki iltihabı azalttığı, yaşlanma sürecini yavaşlattığı belirtilmektedir.

Ölçüyü kaçırmadan içeceğimiz bir bardak şarap ile endorfin hormonu salgılanmasını arttırabiliriz.

4- Cinsel Aktivite
Düzenli cinsel aktiviteye katılmak insanı iyi hissettirir, stresi azaltır ve endorfinleri serbest bırakır. Sevgi ile yapılan cinsel birliktelikler, endorfin salgılanmasını arttırır. Ayrıca “aşk hormonu” olarak adlandırılan oksitosin ve ayrıca dopamin gibi diğer nörokimyasalların üretimini de yükseltir. Bu kimyasalların kombinasyonu cinsel birliktelik sırasında ve sonrasında vücutta mutluluk verici, derinden tatmin edici bir his yaratır.

5-Masaj ve Akupunktur

Akupunktur, masaj, kayropraktik ayarlamalar ve hidroterapi gibi dokunmaya yönelik iyileşme ve ağrı yönetimi modlarının endorfin salınımını arttırdığı bilinmektedir. Bu tedavilerin bu kadar popüler olma sebebi budur. Sizin rahatlamış ve dirilmiş hissetmenizi sağlar. Ayrıca fazla efor sarf etmeden oturarak, uzanarak bu hormonu salgılanmasını arttırmış olursunuz.

6- Meditasyon
Sadece rahatlamak ve zihni meditasyona odaklamak endorfin salınımını tetikler ve ayrıca dopamin, serotonin ve melatoninin artmasına yardımcı olur. Bu hormonların üretilmesi meditasyon yapan kişiyi sakin, mutlu ve memnun hissettirir.

Meditasyon yapmanız için size küçük ipuçları; Dikkat dağıtıcı olmayan sessiz bir yer bulun. İdeal olarak, burası rahatça oturabileceğiniz veya uzanabileceğiniz bir yer olacaktır.
Bir mum yakabilir, yatıştırıcı müzik dinleyebilirsiniz. Zihninizi nefesinize odaklamak da size yardımcı olabilir.
Dikkatinizi nefesinize vererek, meditasyonun ilk anlarında zihnin düşünceye kaçma eğilimi engelleyebilirsiniz. Basit bir mantrayı tekrarlamak size yardımcı olabilir. Mesela ” Ben değerliyim, Ben Sevgi Doluyum”
Yavaş, derin ve bilinçli nefes alıp, Nefesinizin sizi derin bir farkındalık ve rahatlama durumuna yönlendirmesine izin verebilirsiniz.

7-Gülmek
Gülmek gerginliği hafifletir ve ruhu ferahlatır. Bunun sebebi gülme sırasında salgıladığımız endorfindir. Kahkaha attığınız zaman, 100 ila 400 arasında kas kullanırsınız. Gülmek duygusal ve fiziksel sağlığınız için çok iyidir. Ayrıca, insanların rahatsız edici bir durumu dağıtmak için kullandığı temel yöntemlerden biridir. Gülerken endişelerinizi geride bırakırsınız. Ayrıca, sorunlarınıza bir çözüm bulmak daha kolay hale gelir. Bu, uyumanıza bile izin vermeyen bir durumun, göründüğü kadar karmaşık ya da ciddi olmadığını fark etmenizi sağlar. Sonuç olarak, kahkaha stres, kaygı ve siniri azaltır. Bu, yaşam kalitenizi, ilişkilerinizi ve tabii ki de sağlığınızı etkiler.

Mutluluk Hormonu(Endorfin) Almanın 7 Yolu

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir