Yunanistan’ın batı kıyısında, Zakynthos adında tabiat harikası bir ada var. İyonya Denizi’ndeki üçüncü en büyük ada olan Zakynthos diğer adıyla (Zante), bir zamanlar adayı 1484’ten 1797’ye kadar yöneten Venedikliler tarafından “Levant’ın çiçeği” olarak adlandırılırdı.Bunun sebebi ise adanın inanılmaz derecede bereketli topraklara sahip olmasıdır. Bu güzel ada 7.000’den fazla çiçek türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Zakynthos, verimli vadilerden kumlu plajlara, engebeli kayalıklara kadar inanılmaz derecede çeşitli bir manzaraya sahiptir. En ünlü doğal özelliği, çoğu Yunanistan’ın en ikonik plajını düşünen Navagio veya Shipwreck Plajı’dır. Hatta bazı seyahat rehberleri, Batık Plajı’nın Akropolis ve Partenon’dan önce Yunanistan’da en çok fotoğraflanan yer olduğunu söylüyorlar.

Benim bu yazıyı yazma sebebim ise eski bir iş arkadaşımın bu ada hakkında bana bilgi sormasıydı. Ben de küçük bir araştırma yapıp ada hakkında bu bilgileri toplayıp sizlerle paylaşmak istedim. “Korsan Koyu” olarak da bilinen İngilizce ismi Shipwreck Beach ( Batık Gemi Plajı) , beyaz kayalıklarla çevrili canlı turkuaz suya sahiptir ve plaja tenha ve izole bir his verir. Açıkta kalan koyun derinliklerinde, yumuşak beyaz kum üzerinde paslanan terk edilmiş bir teknenin kalıntıları vardır.

“MV Panayiotis” gemisi 1930 yılında İskoçya’da inşa edilmiş bir gemi. İkinci dünya savaşı yıllarında kömür taşımak için kullanılıyor. O zamanki ismi “MV Saint Bedan” 1964 yılında gemi Selanikli M. Gigilis ve S. Kakassinas firmasına satılıp MV MEROPI ismini alır.1974 yılında yine Selanikli bir firma olan ‘NICOS’ N.S. KALFAS firmasına satılıp MV CHARIS adını alır. 1977 yılında ise son sahibine satılır . Rivayete göre gemi enkazının arkasındaki hikaye şöyle , tekne, MV Panayiotis’in 1980’lerde yasa dışı kaçak mal olan sigara, alkol ve hatta insan taşıyan bir kaçakçı gemisi olduğudur. Söylentilere göre, gemi Yunan Donanması tarafından takip edildiğinde önce bu koya sığındığı sonra ise dalgaların azizliğine uğrayıp zavallı bir şekilde karaya vurduğudur.

Ancak söylenen gerçek hikaye ise şu ; Geminin kaptanı Charalambos -Kotsoros’a göre, gemide herhangi bir yasa dışı mal yoktu. Gemi kötü hava koşulları ve mekanik arızalar nedeniyle 2 Ekim 1980’de karaya vurdu. Karaya vuran gemiye dadanan hırsızlar da gemiyi yağmalayıp bir teneke yığını haline getirdiler.

Günümüzde, bu tabiat harikası plaj çürük gemi enkazının fotoğraflarını çekmek, büyüleyici berrak suyunda yüzmek ve bozulmamış beyaz kum üzerinde güneşlenmek isteyen teknelerin uğrak yeri.

Batık Gemi Koyu, dışında Zakynthos adası Gerakas, Kalamaki ve Laganas gibi düzinelerce güzel plaj bulunuyor. Zakynthos ayrıca deniz kaplumbağalarının yumurtalarını kuma bıraktığı bir deniz parkının yanı sıra çeşitli müzeler, kaleler ve tarihi kiliselere de ev sahipliği yapmaktadır.

ZAKYNTHOS’UN ÜNLÜ BATIĞI : SAHİLDEKİ GİZEM

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir