Güzeller güzeli ikinci vatanım Yunanistan 23 Mart 2020 Pazartesi gününden beri sokağa çıkma yasağı uyguluyor. İnsan yaşarken her şeye öyle bir alışıyor ki içinde bulunduğu ortamın gerçekleri ile kendi kafasındaki hayat bir birine geçiyor. Her ülke kendine has özellik ve güzellikler sahip. Aslında bu her yer için geçerli. Aynı ülke içinde bile bir sürü bölge ve yer kendine has hayat tarzına sahip. Sokağa çıkma yasağı denin benim aklıma 1980 yılındaki nüfus sayımı geliyor. Pazar günleri yapılan bu sayımlarda herkes eve hapsolunurdu. Bütün gün evde kalıp bizi sayacak nüfus memurunu beklerdik. Genelde senenin son ayı olarak Aralık ayında yapılırdı.
İkinci sokağa çıkma şekli ise 1980 darbesi sonrası ilan edilen sıkıyönetim ile uygulanan sokağa çıkma yasağıydı. Saat akşam 24:00 sonrası herkes eve hapsedilirdi. Kimse sokağa çıkamaz ve bir yere gidemezdi. Aylarca hatta yıllarca sürdüğünü hatırlıyorum. Çünkü 1982 yılında şubat ayında Teyzemin eşini saat 24:00 öncesi eve varmak için otomobili ile hız yaparken yaptığı kaza sonucu yitirmiştik. Kızının doğduğu günün ertesi günü kutlama yapmaya gittiği bir yerden dönerken hayatını kaybetmişti. Kızını sadece 1 gün görebilmişti. Kızı yani kuzenim Yarim babasını hiç tanımadı. O yüzden sokağa çıkma ilan edildiğinde Yunanistan’da ben eve hapis kabusları görmeye başlamıştım. Bunları düşünüp gerilmiştim.

Fakat burası Yunanistan!. Burası insanların hayatla dalga geçtiği yer. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kurallar hemen açıklandı.
1- Eczane ve doktora gitme
2- süper markete gitme
3- bankaya gitme
4- yardım amaçlı bir yere gitme
5- bir törene gitme
6- spor için çıkma ve ev hayvanı ihtiyacını görmesi için çıkarılması.
Bu listedeki ihtiyaç numarası,isim soyadı ve adresini yazan ve 13033 nolu numaraya mesaj atan herkes hemen gelen “Uygun” mesajı ile evlerinden dışarı çıkabiliyor. Yani lafta sokağa çıkma yasağı ilan edildi ama isteyen herkes dışarı çıkabiliyor. Tabii ki eskisi gibi özgürlük yok. Her yer kapandı. Kimse geçe sabahlara kadar eğlenemiyor. Ben de komşumuz yaşlı teyzenin “Zouzou” isimli köpeğini alıp sokağa çıkıyorum. Yarım saat gezdirip geliyorum. Hayat devam ediyor. Yaşamak isteyen ve hayatı olduğu gibi kabul eden herkese hayat çok güzel.

Korona Günlükleri-2 “Sokağa Çıkma! Yasağı”

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir