1) Suriye iç savaşında eski adı “Nusra Cephesi” yeni adı ” Şam’ın fetih cephesi” terör örgütünü Katar
Emirliğinin desteklediğini iddia eden Suudi Arabistan’ın başını çektiği Blok (Suudi Arabistan, Bahreyn, Libya, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Maldivler, Mısır, Moritanya, Ürdün) Katar ile diplomatik ilişkilerini kesti.

2) Krizin geçmişte yaşanan bazı sorunların bir neticesi olduğu aşikar. Mısır ve Suudi Arabistan terör örgütü olarak tanıdığı ” Müslüman Kardeşler ” örgütünün Katar tarafından desteklenmesi, Müslüman Kardeşler örgütünün Mursi ile Mısırda iktidar olması ve akabinde bir askeri darbe ile devrilmesi. Mursiye destek çıkan Katarın bu blok tarafından dışlanması.

3) Katar bu iddiaları yalanlıyor ve baştan beri karşı çıkıyor. Bütün bu iddiaların safsata ve Katara karşı yapılan planlı bir karalama kampanyası olarak görüyor.

4) Meydana gelen krizin yarattığı diğer bir sonuç Petrolün fiyatının yükselmesi. Petrol ihraç eden ülkeler örgütü (OPEC) üyesi Katar, Suudi Arabistan, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri bu örgütün üyesi ülkeler !

[caption id="attachment_178" align="alignnone" width="6000"] OPEC concept isolated on white background

5) Krizin ABD başkanı Donal Trumpın Suudi Arabistan ziyareti ve ABD’nin 110 milyar dolarlık silah satışından sonra bu krizin çıkması ve bahis mevzu ülkelerin birbirleriyle diplomatik ve ekonomik ilişkileri kesmesi

Katar Krizi Hakkında 5 önemli bilgi biriktir !

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir