Sırt çantalı olarak gezmenin altını biraz açalım. Küçük bir sırt çantası içine konulacak olan zorunlu ihtiyaçlar ( diş fırçası, iç çamaşırı, tişört, pijama altı) gibi şeylerle cep telefonu adaptörü, not defteri gibi şeyler de buna dahil edilir. Kısa 4-5 gün gibi ucuz fiyata bilet bulduğunuz yeri keşfetmek amacıyla yapılmış olan gezi.
Bunlar nelerdir? Bana göre böyle gezmenin güzel yanı aşağıdaki gibidir.

1) Çocukluğunuzda benim gibi hayal ettiğiniz ve görmek istediğiniz yerler varsa bu hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü hayal ettiğiniz yerleri gezebilmek müthiş bir yaşama sevinci ve özgüven getiriyor.
2) Konfor alanınızdan bir süreliğine olsa da çıkmak size müthiş bir plan ve çözüm yolu bulma yeteneği geliştirmenizi sağlıyor. Mesela planladığınız dışında gelişen dış etkenler (uçak rötarı, pasaport kontrolünde kenara ayrılıp 10 saat bekletilmek, 10 günlük gezinize gittiğiniz ülkenin 10 gün vize vermesi, yazın temmuzda gittiğiniz ülkenin gideceğiniz bölümünün 8-9 derece olması) gibi.
3) Yeni insanlarla tanışıp onlara yardım edebilmek ve yardım alabilmek. Yeni bilgiler öğrenip bunları anlatmak. Çünkü insan gerçekten bire bir gezerken ve yaşarken öğrendiklerini okuyarak öğrenemiyor.
4) Aklınızı tasarlama ve planlama konusunda çok daha verimli kullanabiliyorsunuz.
5) Çok kısa zaman içinde az eşyalı olduğunuz için çok fazla yürüyebiliyor ve daha çok yer görebiliyorsunuz.
6) Yabancı dil öğrenmeniz için size çok iyi bir itici durum oluyor. Çünkü iletişim kurmak için bir şekilde kendinizi geliştirmeniz gerekiyor ki meramınızı anlatabilesiniz. İngilizce bilmem için beni teşvik eden babama burada rahmet okuyorum. Ayrıca başka dilleri de öğrenmeniz için büyük bir etken oluyor.
7) Kendi cevherinizi ve değerinizi yalnız kaldığınız zaman çok daha iyi anlıyorsunuz. İnsanlarla iletişim kurarken bunu onlara gösteriyorsunuz. Hiç tanımadığınız insanlar bunu size çok daha kolay belli ediyorlar. Yapamam dediğiniz şeyleri yapabildiğinize şahit oluyorsunuz.
8) Nasıl bir hayat istediğinizin farkına daha çok varıyorsunuz. Sürekli yaşadığınız yerin artı ve eksiklerini mukayese etmek için size müthiş yardımcı oluyor.
9)Hiç tanımadığınız veya tanıdığını sandığınız kültürlerin gerçek yanlarını ve hallerini yakından tanımış oluyorsunuz. Fazla değer verdiğiniz toplumlarla az değer verdiğiniz toplumların değerlerini hep dışardan aldığınızı anlıyorsunuz.
10) Sevginin ne kadar değerli olduğunu tek başınıza olduğunuzda anlıyorsunuz. Her derdin ilacı ve çaresi sevgi dolu bir gülümseme.

Sırt Çantalı Gezmenin 10 Güzel Yanı (Kısa Gezi)

Yazı dolaşımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir