Avrupa Birliği içinde bir sürü “Low Cost” havayolu var. Yani düşük ücretli. Bizim Pegasus onlara göre pahalı kalıyor. Bazılarının isimlerini sayarsak.Wizz Air, Ryan Air, Easy Jet, German Wings v.b. Bu hava yolları uygulama ile reklamlarını yapıp para kazanıyorlar. Çok düşük ücret sunuyorlar reklamda. Sonra bir bakıyorsun yine 80-100 Avroya çıkmış gidiş dönüş bilet. İşte gidiş dönüşü hesaplı bir bilet aldım. Bükreşe gittim. Gerçekten üreten ve gelişen bir ülke gördüm. Aynı Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi. Tertemiz sokaklar, düzenli trafik, saygılı insanlar v.s. Macaristanı da katabiliriz. Fakat Balkanlar ve MAcaristan’da hissettiğim gibi Osmanlı’nın girdiği ülkelerde kendi kültürlerinden hiç bir şey kalmamış. Çok az eser var kalan. Bükreşte mesela bir iki eski manastır buldum. Osmanlı öncesinden. Gerisi hep Osmanlıdan ayrıldıktan sonra olmuş. Hemen her yerde böyle. Silindir gibi geçmiş Osmanlı üzerinden. Bükreşte kaldığım otelin yanındaki parkın ismi “Çeşmigu” “Çeşmeli Park” yani. Fıstıklı Kadayıf, Kadayıf Cu Fistik olmuş.
Şehir 19.yy sonu ile 20.yy başından kalma neo klasik binalarla dolu. Çok güzel binalar var. Aynı Paris gibi. Kralları da Alman. Aynı Bulgar, Yunan, Rus, İngiliz kralı gibi o da Alman asıllı. Şehirde hala heykelleri ve ismi geçiyor.
Şehir de İstanbul’a benzer çok fena bir özellik var. Komünizm zamanı bu neo Klasik binaları yıkıp şehrin göbeğine kocan toplu konut yapmışlar. Sokaktaki 20 eski apartmanı yıkı yerine bir blok sokmuşlar. Yanında bloğun yarısı gitmiş toplu konuta yapısı Neo -klasik bina duruyor. Şehrin göbeğinde kocaman bir alanı yıkıp yerine kendi sarayını yaptırmış. Bizim Perpa Büyüklüğünde iğrenç bir blok. Binlerce evi yıkıp bir açıklık yaratmış . O kocaman geniş arazinin içine bu pentagon misali büyük binayı kondurmuş. Resmini bile çekmek istemedim. Adam bina yıkarak Karacaahmet mezarlığı büyüklüğünde bir alan yaratmış. Arkası Yarın
Arkası yarın

Romanya Gezisi-1

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir