Salvador Dali Ara Güler – Salvador Dali

Kaynak :www.learnodo-newtonic.com/

Salvador Dalí (1904 – 1989) Gerçeküstücülüğün babası sayılan İspanyalı Katalan Ressam Dali, 20.yy en önemli sanatçılarından birisidir. Eriyen saatler, çırpı bacaklı filler gibi sembolizmi kullanarak gerçek üstü eserler meydana getirmiştir. Paranoyak kritisizm metodunu kullanarak bu ölümsüz yapıtları oluşturmuştur. Pablo Picasso’dan sonra 20.yy in en önemli ressamıdır. Size 10 ölümsüz eserini 10.sıradan başlayıp geriye doğru 1. sıraya kadar aşağıda sunacağız.

#10 Yanan Zürafa

Salvador Dali’nin İspanyol iç savaşına bakış açısını ve hislerini yansıtan bir eserdir. İki kadın figürünün arkasındaki dikme şeklindeki fallik simgeler dikkat çekmektedir. Eller, kollar, bacakların üzerinde açılan çekmeceler ilgi çekmektedir. Açılan çekmeceler alt beyini ve psikanilizi ve bilinç atına gizlediğimiz düşünceleri imgelemektedir.

Orjinal İspanyolca ismi : Jirafa en llamas

Yıl: 1937

Salvador Dali , Yanan Zürafa (1937)

#9 Orkinos Balığı Avcısı

İspanyolca ismi: La Pesca del Atún

Yıl : 1966 – 1967


Tuna Fishing (1967) – Salvador DaliTuna Fishing (1967) Orkinos balığı avcısı

Orkinos Balıkçısı tablosu için Salvador Dali’nin kariyerinin son başyapıtı şeklinde bir açıklma yapmak çok doğru olurdu. Bu tablo için iki yıl harcamış ve Gerçeküstücülük dışında bir tarz denemiş, Pop Art, Pointilizm gibi tarzları bu eserde buluşturmuştur. Eserde eski yunan heykelciliği ile modern sinema imgeleri de bulunmaktadır. Orkinos balığı avının ne kadar zahmetli ve gayret gerektiren bir iş olduğunu bize anlatan bir eserdir. İnsanoğlu ile Orkinos Balığı arasındaki ölüm kalım mücdelesini gözler önüne sermektedir.

#8 Bir Narın etrafında uçan arının uyanmadan bir an önce görülen Rüya,

İspanyolca İsmi : Sueño causado por el vuelo de una abeja alrededor de una granada un segundo antes de despertar

Yıl: 1944

Rüya

Fil ve Dikilitaş tablosunun bozulmuş bir versiyonu olan bu tablo Salvador Dalinin eşi Galanın uykuda resmedildiği bir gerçek üstü tablo. Gia Lorenzo Berninin 1600lü yıllarda yaptığı Fil ve Dikilitaş heykeli bu tabloda kullanılmıştır.

#7 Kürelerin Galateası

İspanyolca ismi : Galatea de las esferas

Yıl : 1952

Hiroşima ve Nagasakiye atılan bombalardan sonra Salvador Dali Nükleer Fizik ve teorilerine çok fazla eğilmeye başladı. Bu konu ile ilgili araştırmalar yapmaya başladı. Ayrıca Katolik inancıyla ilgili de yeniden ilgilenmeye başladı ve inancını tazelemek üzerede incelemeler yaptı. Bu tabloda nükleer fizik
ve katolik inacını birleştirmiştir. Merkeze eşi Galateayı koymuştur. Bu döneme Nükleer Mistizm dönemi demek doğru olur.

eriod and is among his most renowned works using the technique. Kürelerin Galateası

#6 Narsisyusun Dönüşümü

İspanyolca İsmi : La metamorfosis de Narciso

Yıl: 1937

Narsisyusun Dönüşümü

1930’lu yıllarda Salvador Dalinin geliştirdiği “Paranoyak Kritik Yöntem “”la femme visible” dergisinde hayalle asılı birleştirmenin yeni bir yolu olarak önerdiği ve kuruntu fenomenlerinin kritik olarak yeniden tasvir edilmesine dayanan ani bir irrasyonel algıyı geliştirmeyi hedefleyen düşünce . gerçekle hayal arasında çıldırtıcı bir denge hali üzerinde yürümeye çabalamak gibi bir durum şeklinde özetlenebilir. Dali bu tarzı çeşitli tablolarında kullanmıştır. Yunan Mitine göre Narsisyus suya yansıyan aksına bakıp kendi güzelliğine aşık olan biri. Bu tabloda bu olay gerçek üstü bir şekilde resmedilmiştir.

#5 Aziz Yahya ve İsa

İspanyolca Adı: Cristo de San Juan de la Cruz

Yıl: 1951

Aziz Yahya ve İsa

Salvador Dalinin Bu tablosu için çizim kompozisyonunu üçgen şeklinde tasarlanmıştır.Başı ise Hazreti İsa şeklindedir. Tablonun alında klasik Hristiyan inancıyla hiç bir alakası yoktur. Değişik bir perspektiften Klasik Çarmıhta İsa pozuna bakmaktadır. İspanya dışında sürgünde bulunurken tekrar ülkesine geri dönebilmek için tekrar “Katolik oldum” şeklinde açıklamasından sonra yaptığı bu eser sanki O zaman ülkenin sahibi olan Fransisco Francoya bir davetiye isteme kağıdı gibidir.

#4 Büyük Masturbasyoncu

İspanyolca ismi : El gran masturbador

Yıl: 1929

Büyük Masturbasyoncu

Bu tabloyu Salvador Dali eşi Gala ile tanıştığı 1929 senesinde yapmıştır. Sanatçının o dönemdeki erotik dönüşümü ve duyguları bu tabloda gerçek üstü bir şekilde sanata dönüşmüştür. Büyük sarı alan sanatçının kendini tasvir ettiği kısımdır. Başının ön kısmı resinin içinde belirtilmiştir. Beyninde bulunan erotik fantezi çıplak kadın şeklinde şekil almış ve bunun altında kendisi erkek cinsel organı şeklinde tasvir edilmiştir.

#3 Haşlanmış Fasulyelerin yumuşak inşaatı (İç Savaş öncesi uyarı)

İspanyolca ismi : Construcción blanda con judías hervidas (Premonición de la Guerra Civil)

Yıl : 1936

Haşlanmış Fasulyelerin yumuşak inşaatı (İç Savaş öncesi uyarı)

Salvador Dali bu başyapıtını İspanyol iç savaşının başlamasından 6 ay önce yapmıştır. Bilinçaltının kahinsel gücünü kullanarak savaştan uzak durulmasını betimlemiştir. Kaygılarını ve savaş korkusunu açıkça yarattığı imgelerle belli etmiştir. Savaşın yıkıcılığı ve canavarsı yok ediciliği çok belirgin bir şekilde anlatılmıştır

#2 Kuğuların Fil Yansıması

İspanyolca İsmi : Cisnes que se reflejan como elefantes

Year: 1937

Kuğuların Fil Yansıması

#1 Anıların Direnci

İspanyolca İsmi: La persistencia de la memoria

Yıl: 1931

Salvador Dali ve 10 önemli tablosu hakkında bilgi biriktir !

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir