1)Ukrayna Avrupa’da yer alan bir devlet. Kuzeyinde Beyaz Rusya, doğusunda Rusya Federasyonu, güneyinde Azak Denizi, Karadeniz, Moldavya ve Romanya, batısında Macaristan, Çek Cumhûriyeti ve Polonya yer alır.

2)Paris’te 1934 yılında düzenlenen yarışmada, Ukraynaca, İtalyancadan sonra “en melodik” ikinci, Fransızca ve Farsçadan sonra dünyanın “en güzel” üçüncü dili seçildi.

3)Ukrayna’nın batısında bulunan Karpatlar bölgesindeki Rakhiv kasabasının, Avrupa’nın coğrafi merkezi olduğu kabul ediliyor.

Railway bridge over the river Tisza – near Rakhiv – Ukraine

4)Ukrayna dünyada en fazla alkol tüketilen beşinci ülke. Bu sıralamada Moldova, Rusya, Macaristan ve Çek Cumhuiyeti Ukrayna’nın önünde. İstatistiklere göre, 15 yaşın üzerindeki ortalama bir Ukraynalı yılda 15,6 litre alkol tüketiyor

SANYO DIGITAL CAMERA

5)Ukraynacada sözcüklerin çoğu “p” harfi ile başlıyor. Ukrayna alfabesinde en fazla kullanılan harf “o”. Ukraynacada en az “f” ve “r” harfleri kullanılıyor.

6)Kiev’deki “Arsenalnaya” metro istasyonu, dünyadaki en derin metro istasyonu. 1960 yılında inşa edilen istasyon, 105 metre derinliğinde. İstasyonun altında özel sığınaklar olduğu öne sürülüyor.

7)Ukrayna halk çalgısı “trembita”, dünyadaki en uzun müzik aleti.

8)Ukrayna bizim gibi yemeklerinde mantı olan bir ülke. Vareniki mayasız hamurdan yapılan bir çeşit mantı . Hilal ve bazen kare şeklinde hazırlanır ve epey fazla çeşidi vardır. İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir. Tatlı dolgulu olanlarında da tipik olanlar kiraz v.b. ekşi ağırlıklı meyve parçaları ve çökelek peyniri kullanılır ve bu yemek gerçekten çok lezzetlidir.

9)Ukrayna Sovyetler Birliği zamanında Lvivdeki otomotiv fabrikasında LAZ marka otobüs ve midibüs üretiyordu.

10)“Ukrayna” sözcüğünün, antik Slav dillerinde “sınır bölgesi” anlamına gelen “oukraina” kelimesinden geldiği kabul ediliyor. Antik dillerde “Ukrayna” kelimesinin “yurt”, “toprak” anlamında olduğuna dair bilgiler de bulunuyor.

Kaynak: Ukraynahayat.com

Siz Ukrayna ne biliyorsunuz ? bizimle paylaşır mısınız?

Ukrayna Hakkında 10 bilgi

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir